19-06-2024

Lutfi Haziri, kandidat për president? Deklarohet ai

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, e ka përjashtuar mundësinë që të jetë kandidat për president të Kosovës.

Ai ka thënë se tashmë bisedimet mes LDK’së dhe Lëvizjes Vetëvendosje janë të përditshme.

“Kemi biseduar gjatë gjithë kohës. Ne jemi duke diskutuar opsione konkrete, propozimet janë nga të dyja palët, e marrëveshja arrihet si të pajtohen Kurti e Mustafa. Mund të ketë takime në çdo kohë. Takime do të ketë. Ne kemi filluar me takimet javore, e pastaj ditore. Veprimet e njëanshme kanë shkaktuar rrethana të reja dhe na ka detyruar të kthehemi prapa për të diskutuar në struktura. Ne jemi unik në këtë”, u shpreh Haziri në KTV.

Haziri thotë se nuk kanë rëndësi për të zërat se PDK-ja ka ndikim në të, pasi thekson se gjithmonë ka përfaqësuar LDK-në dhe është i interesuar për një marrëveshje me Vetëvendosjen.

“Jam i prirë të besoj atë që shoh e atë dëgjoj në takime, për mua nuk përfaqësojnë asgjë ata që qojnë mesazhe të tjera. Ata e dinë më saktë se unë përfaqësoj LDK-në. Mos të isha i painteresuar atëherë nuk do të shkoja në takime fare dhe do të thosha se nuk jam i interesuar për këtë marrëveshje”, ka thënë Haziri.

Ai ka mohuar përplasjet brenda LDK-së, derisa thotë se ato janë të gjitha spekulative, derisa thekson se s’ka asnjë raport me presidentin Hashim Thaçin, përveç atë institucional.

“Ne mbështesim Isa Mustafën në parime të njëjta. Asnjë mospajtim nuk ka qenë, të gjitha janë spekulative, e kjo nuk është hera e parë për neve. Unë jam institucionalist, e unë kam komunikuar zyrtarisht me të gjithë përfaqësues të institucioineve. E edhe Kurtit do ia përdorin fotografinë me Thaçin. Unë kam komunikuar me opozitën, që ka qenë PDK-ja, në emër të institucioneve. Në asnjë mënyrë nuk kam raporte tjera me Thaçin përveç atyre institucionale, të gjithë janë rivalë. Edhe Kurti ka qenë rival i LDK-së. Me vet faktin se kemi nisur bisedimet (me Vetëvendosjen) nuk do të thotë se kemi harruar, por kjo nuk ka qenë barrierë”, u shpreh ai.

Ai ka thënë sërish se, “Qeveria e PDK-së ka qenë qeveri e ‘Guns and Roses’”. Derisa ka kujtuar se edhe Vetëvendosje ishte ajo që kishte votuar mocionin për rrëzimin e Qeverisë.

Haziri ka përjashtuar mundësinë të jetë kandidat për president.

“Nuk është në kulturën tonë të bëjmë propozime tash për presidentin. Nuk mund të lakojmë asnjë emër. Unë nuk do të jem kandidat për president, e nëse më pyetni edhe në mars do t’u them jo. Gjithçka që vjen me votë qytetare do të jem kandidat, por asnjëherë ndryshe”, u shpreh Haziri.

Sipas tij LDK-ja ende është e lënduar nga ndarja e vitit 2006.

“Gjithmonë jam ithtar i marrëveshjes politike. Deri tash LDK-ja është treguar e suksesshme. Ende LDK-ja është e lënduar nga ndarja në vitin 2006. Osmani e ka maksimalizuar rezultatin, përkundër që kemi pritur të fitojmë zgjedhjet. Por, mund të cilësohet si fitore”, ka thënë Haziri.

Asnjë koment

Comments are closed.