09-07-2020

NISMA në Rahovec e shkarkon zyrtarin që kërcënoi me vrasje Albin Kurtin

Kryesia e Nismës Socialdemokrate, dega në Rahovec ka marrë vendim që të shkarkohet nga pozita e kryetarit të nëndegës  në Ratkoc dhe nga të gjitha përgjegjësitë tjera politke, Haxhi Hoti.

Ish-kandidati i Nismas Sociademokrate, javë më parë ka shokuar opinionin publik me deklaratën e dhënë për thirrje të vrasjes së liderit të LVV, Albin Kurti.

 

Përmes një postimi të mëhershëm në Facebook, Hoti shkruante se Kurti “ka dy zgjidhje, ose ta lëshojë Kosovën, ose të vritet”.

 

E për këtë, Hoti sipas nenit 181 klasifikohet si vepër penale “Kanosje”, me të cilën kanoset se do të privohet personi nga jeta për shkak të kanosjes verbale.

Madje me Kodin Penal te RKS-ës nga neni 181 ky akt është i dënueshëm deri me 1 vit burg./Indeksonline/

Asnjë koment

Comments are closed.