19-04-2024

“Nuk duam të takohemi me ta, as për kafe e as për fotografi’’- Rrahman Jasharaj paralajmëron greva e protesta nga 1 shtatori

Nga data 1 shtatori sektori i arsimit mund të ballafaqohet sërish me greva nga ana e mësimdhënësve.

Kjo punë, ka ardhur si pasojë e paralajmërimeve të kryetarit të SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj.

Nga kjo sindikatë kanë treguar planet e tyre për greva dhe protesta nga data 1 shtator.

Jasharaj tha se “janë hedhur vërejtje e kritika të shuma në adresë të Qeverisë Kurti për mungesë të dialogut, për qasjen e gabueshme ndaj sindikatave”.

Po ashtu sipas kreut të SBASHK-ut ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka tendencë që të mohojë me ndyshime të ligjeve aktuale të drejtat e e fituara të punëtorëve të arsimit.

 

E tutje në një intervistë për IndeksOnline, Jasharaj është shprehur se përgjatë këtyre muajve nuk janë pritur asnjëherë në takim nga ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci e as nga kryeministri i vendit, Albin Kurti.

Asnjë koment

Comments are closed.