14-07-2024

Parashikimi i motit për të mërkurën (19.06.)

Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë.

Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi prej 7-27 km/h.

Temperaturat do të shënojnë ngritje të mëtejshme, me minimale që do të lëvizin prej 17 deri në 19°C, ndërsa ato maksimale prej 33 deri në 36°C.

Kujdes! Vala e nxehtësisë fillon nga dita e mërkurë, me ç’rast duhet të keni kujdes. Ja disa këshilla:

1. Qëndroni të hidratuar: Pini shumë ujë gjatë ditës. Shmangni pijet alkoolike dhe ato me kafeinë pasi mund të dehidratoheni.

2. Shmangni diellin direkt: Qëndroni brenda gjatë orëve më të nxehta të ditës (zakonisht midis orës 11:00 dhe 16:00). Nëse duhet të dilni jashtë, qëndroni në hije sa më shumë të jetë e mundur.

3. Vishni rroba të lehta: Zgjidhni rroba të lehta, të lirshme dhe me ngjyra të çelura për të mbajtur trupin tuaj të freskët.

4. Përdorni ventilatorë dhe kondicionerë: Nëse nuk keni kondicioner, përpiquni të kaloni kohë në vende publike që kanë, si qendra tregtare, bibliotekat, etj.

5. Ftohni ambientin: Mbani perdet të mbyllura për të bllokuar diellin, dhe hapni dritaret gjatë natës për të ftohur ambientin.

6. Përdorni ujë për të ftohur veten: Bëni dush me ujë të freskët, përdorni kompresa të lagura ose fasha të ftohta për të ulur temperaturën e trupit, raporton MeteoKosova, percjell Gazeta e Prizrenit.

Asnjë koment

Comments are closed.