27-02-2020

Si e “propozoi” Glauk Konjufca Vjosa Osmanin për Presidente dhe ndezi “flakën” brenda LDK-së

Kur kanë mbetur më pak se dy ditë nga seanca konstituive, nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca tha se për partinë e tij Vjosa Osmani do të ishte e pranueshme për postin e presidentit të Kosovës.

Konjfuca u shpreh se për Vetëvendosjen nuk ka kurrfarë problemi nëse Vjosa Osmani propozohet si emër nga radhët e LDK-së për presidente të Kosovës, shkruan Reporteri.net.

“Mendoj që përderisa jemi në opsionin A dhe ky opsion është presidenti jashtë bisedave, unë mendoj se është kot të flasim për emra. Nëse shkojmë në opsionin B të zgjidhjes dhe hyn edhe presidenti atëherë Lëvizja Vetëvendosje mendoj se nuk ka kurrfarë problemi me emrin e Vjosa Osmanit si presidente e Republikës së Kosovës në kuptimin e asaj çka ajo besoj se do të performonte”, tha ai në Dukagjin.

Kjo deklaratë nxiti reagime në LDK. Nënkryetari i kësaj partie, Agim Veliu  Lëvizja Vetëvendosja nuk ka të drejtë në asnjë moment që ta përcaktojë se kush do të jetë president i vendit nga radhët e LDK-së.

Veliu deklaratën e Konjufcës e quajti të pamençur dhe ndërhyrje në politikat e brendshme të LDK-së.

Kujtojmë se VV e LDK ende nuk kanë arritur një marrëveshje për bashkëqeverisje. Pengesë është bërë pozita e presidentit të vendit, që LDK po e dëshiron, por këtë po e kundërshton partia e Kurtit.

Ndërkohë partia e Albin Kurtit sot do të mbajë mbledhje të Grupit parlamentar.

Burime të Reporteri.net brenda GP të VV-së kanë bërë të ditur se takimi do të fillon nga ora 14:00.  Ndërkohë ende nuk dihet nëse Mustafa dhe Kurti do të takohen sot për të vazhduar përpjekjet për arritjen e një marrëveshje për koalicionin qeverisës. /Reporteri.net

Asnjë koment

Comments are closed.