20-06-2024

S’kryen punë presioni ndërkombëtar, LVV – LDK-ja pa marrëveshje

Gjatë të enjtes dy anëtarë të Bundestagut gjerman, Zyra e BE-së në Kosovë, Ambasada Amerikane dhe ajo Britanike në Prishtinë kanë kërkuar që sa më parë Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës ta formojnë qeverinë e re.

Madje delegacioni gjerman, i udhëhequr nga Peter Beyer, bashkëpartiaku i kancelares Angela Merkel, pati kërkesa të qarta për dy partitë fituese të zgjedhjeve të 6 tetorit. Ata kërkuan që LVV-ja dhe LDK-ja t’i lënë anash problemet teknike dhe të caktojnë takimin, i cili do t’i përmbyllte negociatat dhe do ta mundësonte marrëveshjen e koalicionit qeverisës, shkruan sot gazeta Zëri.

Thirrjet e ndërkombëtarëve ndikuan që Kurti e Mustafa pas gjashtë ditëve pa takim ta zhvillojnë një të tillë të premten, por pa rezultate.

Asnjë koment

Comments are closed.