23-03-2023

Trupat e Kosovës priten me duartrokitje në Turqi (VIDEO)

Në mesin e vendeve që janë mobilizuar për t’i dal në ndihmë Turqisë pas tërmetit shkatërrues është edhe Kosova.

Me autorizim të presidentes Vjosa Osmani, një kontigjent i Forcës së Sigurisë ka shkuar në Turqi për të ofruar ndihmë në kërkim-shpëtim.

E pas mbërritjes në Adana kontigjenti kosovar është pritur me duartrokitje nga vullnetarët turq.

Pamjet janë publikuar nga Fondacioni SETA me seli në Washington.

Tërmeti i fortë me shkallë 7.8 ballë ka tronditur Turqinë dhe Sirinë.

Si pasojë kanë mbetur mbi afro 5 mijë persona dhe janë plagosur mbi 15 mijë të tjerë/ KK

Asnjë koment

Comments are closed.