02-12-2020

Apelohet për kujdes në orët e mesditës për shkak të rrezeve

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se java e dytë e muajit shtator do të kushtëzohet me mot kryesisht të qetë, me diell dhe vranësira të shpërndara.

IHK bën të ditur se për shkak të kthjellimeve dhe prezencës së madhe të diellit, indeksi UV do të vazhdojë të mbetet i lartë dhe kujdesi ndaj këtyre rrezeve në orët e mesditës do të ishte i domosdoshëm, sidomos te një pjesë e popullatës me sëmundje kronike.

Sot temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 11-13, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 26-28 gradë Celsius.

Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja me shpejtësi 1-7 m/s.

Lexo edhe:

Gjashtë vjet pa Masar Shalën

Asnjë koment

Comments are closed.