17-04-2024

Arabia Saudite vendosë ekzekutimin e dijetarit që shpeshherë ligjëronte edhe në Kosovë

Arabia Saudite ka marrë vendim për ekzekutimin e tre dijetarëve islam. Sheik Salman al-Awdah, Awad al-Qarni dhe Ali al-Omari që do të dënohen me vdekje nga Rijadi.

Këta tre studiues janë nga më të njohurit në Arabi, por që Riadi po i akuzon ata për vepra të shumta që ndërlidhen me terrorizëm.

 

Njëri nga ta, Selman El Aude ka qenë disa herë në Kosovë si ligjërues, shkruan Indeksonline.

 

Madje, ai është pritur në disa takime edhe nga Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava.

El-Aude kishte mbajtur ligjëratë edhe në Fakultetin e Studimeve Islame në Kosovë si dhe kishte mbajtur Hutbe në Tiranë.

Sheikh Selman el-Aude , Awad al-Karni dhe Ali al-Omari do të ekzekutohen menjëherë pas festës së Fitër Bajramit.

Në listën e Arabisë janë edhe 37 dijetarë të tjerë ndaj të cilave ka akuza dhe thuhet se mund të kenë fatin e këtyre tre dijetarëve./Indeksonline/

Asnjë koment

Comments are closed.