15-07-2024

Kryesore

Liria mund Gjilanin 3:2

Liria e Prizrenit, të shtunën mundi Gjilanin. Kësisoj doli real edhe premtimi i disa futbollistëve për angazhim dhe optimizëm. Shënues: Basriu ‘9 e Magani ’44, e ’64, për Lirinë, kurse Kastrati ’36 e Haxhimusa ’75 për Gjilanin. Gjilani huqi penalltinë, kur në minutën 27-të, Haxhimusa qëlloi pingulen. Florent Avdyli ka goditur traversën (në pjesën dytë), […]

Gjykata e Prizrenit vendos rreth të akuzuarit për djegien e kufomave në Krushë të Vogël

Gjykata në Prizren ka marrë vendimin e saj rreth Darko Tashiqit, të akuzuarit për krime lufte në Krushë të Vogël. Gjykata Themelore në Prizren ia ka caktuar paraburgimin prej dy muajsh Darko Tashiqit, të akuzuarit për krime lufte të kryera në Krushë të Vogël të Rahovecit. Lajmin për caktimin e paraburgimit për Tashiqin e bëri […]

Ngjashmëritë e shumta çojnë në binjakëzimin e Prizrenit dhe Beratit.

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka ka nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit me kryebashkiakun, Petrit Sinaj.   Me ftesën e Komunës së Prizrenit, për inicimin e binjakëzimit me qytetin e Beratit një delegacion nga Berati i lashtë po qëndron në Prizren.   Haskuka ka shkruar në faqen e tij të “facebookut” se këto dy qytetet […]

Prizren: Në hapje të panairit, kërkohet përkrahje për prodhuesit vendorë

Në hapjen solemne të panairit të prodhimeve vendore, të shtunën në Prizren është vlerësuar rëndësia e konsumit të tyre, për zhvillimin e vendit. Kryetari i Komunës së Prizrenit,  Mytaher Haskuka, në hapje vlerësoi se përkrahja e prodhuesve vendorë duhet të jetë vazhdimisht në fokusin e institucioneve kombëtare dhe lokale, sepse përparimi i tyre tërheq si […]

Haradinaj: Kampi gjerman do të jetë një “Bondsteel” për Prizrenin

Kryeministri Haradinaj e ka vlerësuar kampin ushtarak  gjerman të KFOR-it, një lloj sikur kampin amerikan  “Bondsteel”, sa i përket zhvillimit ekonomik të Prizrenit, për shkak së aty parashihet të hapen vende pune, derisa ka ftuar të gjithë, që të kontribuojnë për konkretizimin e kësaj nisme, në një storie të suksesit për Kosovën dhe rajonin, raporton […]

Deputetët prizrenas: çështjet politike po shmangin problemet e qytetarëve

Prizrenasit nuk kanë treguar ndonjë interesim për takim me deputetet e Kuvendit të Kosovës, shumica nga Prizreni dhe rajoni. Pak sosh kanë marrë pjesë, në takimin e organizuar drejtpërdrejt me deputetet e të gjitha partive, në kuadër të aktivitetit  “Ditët e Kuvendit”. Derisa vetë deputetet e kanë vlerësuar nevojën e takimeve me qytetarët, këta të […]

Prizren: Nga një shkollë po shuhet çdo vit

Pothuajse nga një shkollë është shuar brenda dy vjetësh në Komunën e Prizrenit, për shkak të rënies së numrit të nxënësve. Krahasuar me vitin paraprak, gjatë vitit shkollor 2017/18 numri i fëmijëve është zvogëluar për 731.   Nga viti në vit, kohët e fundit numri i nxënëse ka shënuar rënie. Bëhet fjalë për shkollat e […]

Njëri nga 6 turqit është deportuar gabimisht

Në skandalin me dëbimin e gjashtë shtetasve turq, shteti i Kosovës përveçse ka shkelur ligjet e veta dhe të drejtat e njeriut të personave që ia dorëzoi Shërbimit Sekret Turk, ka bërë edhe një ngatërresë të tmerrshme: bazuar në dokumentet dhe dëshmitë e siguruara nga “Koha Ditore”, njëri prej gjashtë turqve është arrestuar dhe deportuar […]

Haskuka: Për një teleferik më ndryshe në Kala

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, tha se është për ndërtimin e një  teleferiku në Kalanë e Prizrenit, por ndryshe nga ai që ka hartuar pushteti i kaluar, i drejtuar nga PDK. Ai tha se projekti i mëparshëm për teleferikun bie ndesh me disa ligje, përfshirë edhe atë të rrjedhës së lumenjve. Haskuka, tha […]

Prizreni: Kuvendi pritet ta orientojë shpenzimin e 2.2 milion eurove nga të hyrat vetanake

Kuvendi Komunal (KK) i Prizrenit, sot do të shqyrtojë propozim-vendimin për bartjen e mjeteve të pa shpenzuara nga të hyrat vetanake përgjatë viteve 2016-2017 për vitin në vijim, në shumë prej mbi 2. 2 milion eurosh. Në rendin e ditës së seancës do të jenë edhe shqyrtimi dhe miratimi i Planit të Punës së Kuvendit […]