15-07-2024

Sport

Përcaktohet kampioni në Superligë

Ballkani është fituese e sezonit 2023/24 në Superligën e Kosovës në futboll. Ekipi nga Suhareka arriti fitore minimale 0:1 ndaj Llapit në “Zahir Pajaziti” me golin e vetëm nga Bernard Karrica. Me këtë fitore, ekipi i Ilir Dajës feston titullin kampion, të tretin vit radhazi. Kujtojmë që ka mbetur edhe një xhiro deri në fund, […]

Caktohet stadiumi për finalen e Kupës mes Ballkanit dhe Prishtinës

Tashmë dihet edhe arena se ku do të zhvillohet finalja e Kupës së Kosovës në futboll. Ballkani dhe Prishtina do të luajnë në stadiumin “Rexhep Rexhepi” në Drenas me fillim nga ora 15:00. Kjo është bërë e ditur nga klubi kryeqytetas, FC Prishtina përmes një postimi në faqen e tyre në Facebook. Prishtina e eliminoi […]

Liria fiton pas disavantazhit ndaj Drites në Bon Voyage Superliga

Liria ka mundur Dritën në Prizren, ndonëse ishte në disavantazh 0:2 . Angazhimi i pashoq i lojtarëve dhe udhëheqja brilante e trajnerit, Robert Gjeraj, riktheu rezultatin në pjesën e dytë, duke shëndrruar humbjen në fitore, 3:2, percjell Gazeta e Prizrenit. Tashmë skuadra U-21, ka siguruar play-offin, dhe do të luaj për vendin e parë, në […]

Ylli apo Trepça, sot përballja e tretë finale

Trepça dhe Golden Eagle Ylli do të përballen të enjten në Mitrovicë në finalen e tretë të “Play-off”-it. Këto dy skuadra janë ndeshur shtatë herë deri më tani, ku mitrovicasit kanë katër fitore, kurse therandasit tri. Në Prince Caffe Superligë, në garat e rregullta, të dy skuadrat kanë nga dy fitore ndaj njëra-tjetrës, kurse ‘Xehetarët’ […]

Ylli apo Trepça-Përballja vendimtare në finale

Trepça dhe Golden Eagle Ylli do të përballen në finalen e tretë të “Play-off”-it të enjten mbrëma, percjell Gazeta e Prizrenit. Seria finale është 1:1, derisa skuadra që shënon tri fitore do të shpallet kampione e Kosovës. Dy sfidat e para kanë qenë të jashtëzakonshme, duke paralajmëruar duele të ‘zjarrta’ në finale, që është ajka […]

Sot sfida e dytë Ylli – Trepça

Sot, zhvillohet përballja e dytë finale e “Play-off”-it në Prince Caffe Superligë mes Golden Eagle Yllit dhe Trepçës. Mitrovicasit fituan ndeshjen e parë 77:68, derisa për tu shpallur kampionë duhen tri fitore. Therandasit synojnë fitoren për të barazuar serinë finale në 1:1, derisa ‘Xehetarët’ për fitore e 0:2, që do t’i afronte më shumë drejt […]

Trepça-Ylli, ja kush triumfoi në finalen e parë

Finalja e parë e “Play-off”-it i ka takuar Trepçës. Mitrovicasit edhe pse ishin duke humbur me 13 pikë dallim, të përkrahur nga tifozët kanë triumfuar 77:68 (20:29, 11:8, 22:15, 24:16), duke udhëhequr në serinë finale. Katër basketbollistë shënuan pikë dyshifrore te Trepça, derisa më i dalluari ishte Devonte Upson me 11 pikë e dhjetë kërcime, […]

Trepça apo Ylli, sot sfida e parë e finales

Trepça dhe Golden Eagle Ylli pas një rrugëtimi të gjatë do të kenë sfidat vendimtare për titullin e kampionit, percjell Gazeta e Prizrenit. Trepça e kërkon titullin e pestë në histori të saj dhe të parin pas vitit 2012, ndërkohë që therandasit titullin e tretë në histori, pasi e kanë fituar më 2021 dhe 2022. […]

Sfida për titull – ja rezultatet e sotme të Ballkanit, Llapit dhe Dritës

Kanë përfunduar ndeshjet e javës së 32-të në Superligën e Kosovës në futboll. Fitore arriti lideri, Ballkani – të cilët mposhtën Dukagjinin në Suharekë me rezultatin 3:0. Golat për ekipin e Ilir Dajës i realizuan: Lindon Emërllahu, Nazmi Gripshi dhe Edvin Kuc. Skuadra e Dritës ka shënur fitore 3:1 ndaj Fushë Kosovës, në takimin e […]

Përfundon drama Peja – Ylli, ja ekipi që kualifikohet në finalen e madhe 

Pas një ndeshje shumë interesante dhe drame në fund, Golden Eagle Ylli ka mundur Pejën me rezultat 84:88 (21:21, 25:24, 18:21, 20:22), për tu kualifikuar në finale të “Play-off”-it, percjell Gazeta e Prizrenit. Mysafirët e nisën më mirë me një seri prej 0:5, por më pas vendasit u rikthyen shpejt, e më pas u zhvillua […]