16-09-2021

Fjalët prekëse të dajës së Ilirianit, pasi humbi jetën në vendin e punës në Slloveni

8 korriku ishte ditë e kobshme për familjen Bytyqi nga Nishori i Suharekës.

Iirijan 19 vjeç humbi jetë në një aksident në vendin e tij të punës në Slloveni.

Ai shkoi për një jetë më të mirë, për ta mbajtur familjen ngase jeta në vendlindje ishte vështirë e përballushme…

“Dikur na vrajke shkau rinin, e tash po na mbyt gyrbeti zi rinin” ishin fjalë e dajës së Ilirijanit.

Shkrimi i plotë:

Kosovë o shtet
Deri kur do te durojm keto dhimbje
Dikur na vrajke shkau rinin
E tash po na mbyt gyrbeti zi rinin
Ku jeni o politikana te shtetit ton
Deri kur do te duronjn babat e nenat tona me keto dhimbje
Deri kur juve ju behet boll hajnia
A do te ket shpres ne ket kosoven ton per te jetuar a gjithmon do te tretet rinia neper evrop per te siguruar familjet e vetaBoll boll boll o politikana boll per veti ma
Zgjohi nga gjumi dhe punoni per rinin ton
Mos i leni te lshojn vendlindjen te gjall
E per tu kthyer ne arkivol familjes allahu te dergoft ne gjenet o engjulli jon Ilirjan Bytyqi do te kujtojm gjithmon e per jete.

Asnjë koment

Comments are closed.