15-06-2024

KB Ponte Prizreni e Rahoveci shënojnë fitore në Superligë

KB Rahoveci ka shënuar fitore në shtëpi ndaj Trepçës, derisa fitore ka shënuar edhe Ponte Prizreni, por në udhëtim te Lipjani.

Rahoveci ka shënuar fitoren e katërt në katër ndeshje të stinorit pranveror, duke mundur në udhëtim Trepçën me rezultat 82:92 (16:23, 21:25, 20:18, 25:26), në kuadër të javës së 22-të të Superligës së Kosovës në basketboll.

Mysafirët nga Rahoveci e kanë nisur ndeshjen më mirë dhe arrijnë të fitojnë çerekun e parë me rezultat 16:23. Vreshtarët vazhduan me lojë të mirë edhe në periudhën e dytë, që e fituan 21:25, kurse skuadrat shkuan në pushim me rezultat 37:48. Në periodën e tretë u zhvillua lojë më e barabartë dhe mitrovicasit e fitojnë këtë pjesë 20:18. Edhe 10 minutat e fundit ishin të barabartë (25:26), por Rahoveci ruajti epërsinë e krijuar dhe fitoi në fund 82:92.

Te Trepça më të dalluarit ishin Dj Hanes me 33 pikë e gjashtë kërcime dhe Alante Fenner me 17 pikë e nëntë kërcime, kurse te Rahoveci më të mirët ishin Alban Veseli me 25 pikë e katër kërcime dhe Darell Davis me 22 pikë e gjashtë kërcime.

Trepça ka katër fitore dhe 15 humbje, kurse Rahoveci 15 fitore dhe pesë humbje.

Derisa Ponte Prizreni ka mundur në udhëtim Lipjanin me rezultat 77:97 (19:24, 19:23, 20:29, 19:21) në kuadër të javës së 22-të në Superligën e Kosovës në basketboll.

Prizrenasit e filluan ndeshjen më mirë, duke e fituar çerekun e parë 19:24, derisa me lojë të mirë vazhduan edhe në periudhën e dytë, që e fituan 19:23, për të shkuar në pushim me rezultat 38:47. Ponte vazhdoi me lojë të mirë edhe në pjesën e dytë, përkatësisht periodën e tretë, duke e fituar këtë pjesë 20:29. 10-minutëshi i fundit përfundoi 19:21 dhe Ponte Prizreni shënoi fitore me rezultat 77:97.

Te Lipjani u dalluan Tamas Bruce me 22 pikë e 17 kërcime dhe Joshua Boutte me 20 pikë dhe 19 kërcime, derisa te Ponte Prizreni më të mirët në fushë ishin Ty Nichols me 22 pikë e gjashtë asistime, Dariel Franklin me 15 pikë e 10 kërcime dhe Urim Zenelaj me 13 pikë e 17 kërcime.

Lipjani ka një fitore dhe 19 humbje, derisa Ponte Prizreni 12 fitore dhe tetë humbje. /koha.net

Asnjë koment

Comments are closed.