19-01-2021

A do ta befasojë Kurti, Mytaher Haskukën për zgjedhjet e reja lokale?

Këto keqpërdorime dhe keqmenaxhime janë konfirmuar edhe në Raportin e Zyrës Kombëtare të Auditorit për vitin 2019, dokument ky që ka evidentuar të gjetura të shumta që fare nuk korrespodojnë me zotimet ‘bombastike’ elektorale të Haskukës, për qeverisje të mirë, pa keqpërdorime, pa nepotizëm, me transparencë e gjithpërfshirje.

Këta indikatorë negativë, kanë rezultuar që Prizreni të renditet si komunë me performancë të dobët, pa kreativitet menaxherial e pa suksese të duhura e shumë ‘të pritura’.

Kur ishte kandiduar për Kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka ishte trumpetuar si psikolog, ligjërues universitar e ‘statisticien’ që ka përkrahjen edhe të shtresave përtej Lëvizjes Vetëvëndojse në Prizren, madje lideri Kurti shpesh-herë në fushatë thoshte që ‘Me Mytën do t’a mbysin korrupsionin’.

Lexo edhe:

Shitësit në trotuar, kalimtarët në rrugë në “Bazhdarhane” të Prizrenit (FOTO)

 

Albin Kurti dhe bashkëpunëtorit e tij të ngushtë tashmë ka filluar ‘gjahun’ për kandidatin që do të synoj të jetë pasardhës i Haskukës, zëvëndësim ky që mund të jetë pak a shumë profil i Haskukës së dikurshëm por  në një format të ri.

Nga burimet e pakonfirmuara, Lajme365 mëson se Kurti e sheh si kandidat të ri të VV-së në Prizren, Aliriza Arënliun, drejtues i dikurshëm i festivalit DokuFest dhe ligjërues universitar.  Se sa do të konfirmohen këto informata e sa do të jenë të pranueshme për strukturat e LVV-së në Prizren por edhe për qytetarët, mbetet të shihet në javët e muajt në fillim, kur kanë mbetur edhe pak më shumë se 1 vit deri në zgjedhjet e reja lokale. /Lajme365/

Lexo edhe:

Pezullohet konkursi në Drejtorinë e Turizmit në Prizren, shkaku i parregullsive në përzgjedhje

Asnjë koment

Comments are closed.