21-05-2024

A mundet kafeja ta mposhtë lodhjen?

Njerëzit që punojnë në ndërrime shpesh përjetojnë lodhje dhe përgjumje.

Për shkak të kësaj, shumë vende kanë prezantuar nevojën për pushime ditore, dhe në Kinë garantohet gjithashtu nga Kushtetuta.

Nëse nuk keni mjaft fat për t’u mbrojtur nga një kushtetutë në vendin e punës, siguroni një filxhan kafe dhe vazhdoni me punën tuaj. Sidoqoftë, mënyra ideale për të mposhtur këtë lloj lodhjeje është me 30 minuta gjumë. Sigurisht që pak kush mund të përballojë të flejë në mes të orarit të punës. Prandaj, ekspertët sugjerojnë disa këshilla që mund t’ju ndihmojnë.

Gjumë i duhur

Është e nevojshme të rregulloni gjumin në mënyrë që në të njëjtën kohë të shkoni në shtrat dhe të zgjoheni. Nëse flini të paktën shtatë orë, mund të keni më pak të ngjarë të kapeni duke fjetur në mes të ndërrimit të mëngjesit.

Asgjë nuk do të ndihmojë qarkullimin e gjakut si ushtrimi kardio. Nëse e kaloni pjesën më të madhe të ndërrimit tuaj në punë ulur, do të ketë një efekt shumë të keq në trupin tuaj. Mundohuni të bëni disa minuta ecje gjatë orarit të punës. Pavarësisht nëse shkoni në tualet apo në fotokopjues, gjëja më e rëndësishme është të ecni pak çdo gjysmë ore në punë.

Është e dobishme të gërvishtem në ushqime të shëndetshme

Pas një vakti, sheqeri në gjak është ulur, duke bërë që të ndjeheni të lodhur, të dobët dhe madje edhe të keni marramendje. Për të shmangur këtë, konsumoni një drekë me ushqime të ekuilibruar dhe ushqime të larta proteinike. Merrni lajthi, arra ose përfshini vezë të ziera në drekën tuaj.

Uji duhet të pihet gjatë gjithë ditës, edhe kur nuk ndiheni të etur. Në vend që të pini kafenë e dytë ose të tretë të ditës, pini një gotë ujë. Hulumtimet tregojnë se edhe një sasi e vogël e dehidrimit zvogëlon aftësinë personale dhe produktivitetin./ksp/

Asnjë koment

Comments are closed.