28-09-2021

BE ndalon linjat ajrore bjelloruse të fluturojnë ose të përdorin aeroportet e unionit!

Brukseli ka ndaluar linjat ajrore bjelloruse të fluturojnë mbi hapësirat ajrore të Bashkimit Evropian, ose të përdorin aeroportet e saj pas lëvizjes së Minskut për të devijuar avionin e pasagjerëve Ryanair dhe për të arrestuar gazetarin disident Roman Protasevich muajin e kaluar.

Selia e unionit tha se vendeve anëtare “do t’u kërkohet t’u mohojnë linjave ajrore bjelloruse lejen për t’u ulur, ngritur ose fluturuar mbi territoret e tyre”.

Transportuesi ajror drejton fluturime që lidhin Bjellorusinë me rreth 20 aeroporte në Evropë, përfshirë Parisin dhe Berlinin.

Sanksionet ekonomike u njoftuan nga udhëheqësit e BE-së menjëherë pas incidentit që çoi në arrestimin e Protasevich-it.

Izolimi ndërkombëtar i Bjellorusisë është thelluar që nga incidenti i 23 majit, në të cilin kontrollorët e fluturimit bjellorus i thanë ekuipazhit të avionit Ryanair për një kërcënim të pretenduar për bombë. Ata i udhëzuan ata të ulen në Minsk, duke arrestuar gazetarin Raman Pratasevich.

Sanksionet e mëtejshme që synojnë industritë kryesore bjelloruse pritet të diskutohen në samitin e G7 të javës tjetër në Mbretërinë e Bashkuar. Ndalimi hyn në fuqi sot, më 5 qershor./dritare.net

Asnjë koment

Comments are closed.