22-07-2024

Bie dukshëm çmimi i naftës në berzë, pritet të reflektojë edhe në tregun kosovar

Çmimet e naftës së papërpunuar në ShBA ranë të martën nën 78 dollarë për fuçi për të arritur pikën më të ulët që nga korriku, pasi të dhënat e dobëta ekonomike globale errësuan shqetësimet se lufta Izrael-Hamas mund të shpërthejë në një konflikt më të gjerë rajonal.

West Texas Intermediate ra 3,45 dollarë ose 4,3%, duke u vendosur në 77,37 dollarë për fuçi, ndërsa Brent ra 3,57 dollarë ose 4,2%, duke u vendosur në 81,61 dollarë, të dyja çmimet më të ulëta që nga korriku.

Ndërsa në tregun kosovar çmimet e naftës vazhdojnë të jenë të larta dhe akoma nuk është reflektuar rënia e tyre, mirëpo nëse kjo situatë vazhdon në berzë, atëherë së shpejti ulet çmimi edhe në Kosovë./IndeksOnline/

Asnjë koment

Comments are closed.