14-07-2024

Prizren

Sot në Prizren

Ngjarjet e paralajmëruara për sot: 29 prill 2018: Ora 15:00 Vihet gurthemeli i Qendrës Edukative “Loyola-Tranzit” që do të ofrojë një kopsht fëmijësh dhe hapësirë për mësimin e fëmijëve të komunitetit ashkali. Lokacioni në Arbanë, tek udhëkryqi në të cilin bëhet kyçja për në rrugën Prizren-Gjakovë.

Përzgjedhësi i Kosovës, Challendes në ndeshjen Liria-Gjilani

Përzgjedhësi i Kosovës, Bernard Challendes ka ndjekur ndeshjen e luajtur në Prizren, në mes të Lirisë e Gjilanit, që përfundoi me fitoren e prizrenasve, me rezultat 3:2. Ai shoqërohej nga anëtari i Komitetit Ekzekutiv të FFK-së, Mirsad Çollaku, Qemal Krasniqi, u.d.i kryetarit të KF ”Liria” dhe drejtorit të Lirisë, Erxhan Dana.

Gjimnazi  “Loyola” ndërton qendër për ashkalinjtë që kanë braktisur shkollën

Të dielën, duke filluar në orën 15.00, do të vihet gurthemeli i Qendrës Edukative “Loyola-Tranzit” në Arbanë. Në ceremoninë zyrtare pritet të jenë të pranishëm zyrtarë të Ambasadës Gjermane në Kosovë, Kryetari i Prizrenit,  Mytaher Haskuka, përfaqësues të KFOR-it dhe donatorët gjermanë, të cilët e kanë mbështetur financiarisht këtë projekt.   Qendra, që do të […]

Liria mund Gjilanin 3:2

Liria e Prizrenit, të shtunën mundi Gjilanin. Kësisoj doli real edhe premtimi i disa futbollistëve për angazhim dhe optimizëm. Shënues: Basriu ‘9 e Magani ’44, e ’64, për Lirinë, kurse Kastrati ’36 e Haxhimusa ’75 për Gjilanin. Gjilani huqi penalltinë, kur në minutën 27-të, Haxhimusa qëlloi pingulen. Florent Avdyli ka goditur traversën (në pjesën dytë), […]

Gjykata e Prizrenit vendos rreth të akuzuarit për djegien e kufomave në Krushë të Vogël

Gjykata në Prizren ka marrë vendimin e saj rreth Darko Tashiqit, të akuzuarit për krime lufte në Krushë të Vogël. Gjykata Themelore në Prizren ia ka caktuar paraburgimin prej dy muajsh Darko Tashiqit, të akuzuarit për krime lufte të kryera në Krushë të Vogël të Rahovecit. Lajmin për caktimin e paraburgimit për Tashiqin e bëri […]

Ngjashmëritë e shumta çojnë në binjakëzimin e Prizrenit dhe Beratit.

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka ka nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit me kryebashkiakun, Petrit Sinaj.   Me ftesën e Komunës së Prizrenit, për inicimin e binjakëzimit me qytetin e Beratit një delegacion nga Berati i lashtë po qëndron në Prizren.   Haskuka ka shkruar në faqen e tij të “facebookut” se këto dy qytetet […]

Prizren: Në hapje të panairit, kërkohet përkrahje për prodhuesit vendorë

Në hapjen solemne të panairit të prodhimeve vendore, të shtunën në Prizren është vlerësuar rëndësia e konsumit të tyre, për zhvillimin e vendit. Kryetari i Komunës së Prizrenit,  Mytaher Haskuka, në hapje vlerësoi se përkrahja e prodhuesve vendorë duhet të jetë vazhdimisht në fokusin e institucioneve kombëtare dhe lokale, sepse përparimi i tyre tërheq si […]

Prizren: Prokuroria kërkon dënimin e të akuzuarit për kanosjen e prokurorit, Besim Susuri, ndërsa mbrojtja lirimin

Prokurori Ismet Tofaj, gjatë fjalës së tij përfundimtare, në rastin ndaj të akuzuarit Eshref Qafleshi, i cili akuzohet për kanosje ndaj prokurorit Besim Susuri, ka kërkuar që i akuzuari të shpallet fajtor dhe të dënohet sipas ligjit. Prokurori Tofaj, ka thënë se me administrimin e provave material dhe dëgjimin e dëshmitarëve, me padyshim është vërtetuar […]

Haradinaj: Kampi gjerman do të jetë një “Bondsteel” për Prizrenin

Kryeministri Haradinaj e ka vlerësuar kampin ushtarak  gjerman të KFOR-it, një lloj sikur kampin amerikan  “Bondsteel”, sa i përket zhvillimit ekonomik të Prizrenit, për shkak së aty parashihet të hapen vende pune, derisa ka ftuar të gjithë, që të kontribuojnë për konkretizimin e kësaj nisme, në një storie të suksesit për Kosovën dhe rajonin, raporton […]

Sot në Prizren

Ngjarjet e paralajmëruara për sot: 28 prill 2018: Ora 10:00 Hapja solemne e panairit të prodhimeve vendore. Sheshi i Lidhjes së Prizrenit. Ora: 13:30 Kryetari i Komunës së Prizrenit,  Mytaher Haskuka  pret në një vizitë zyrtare delegacionin nga Berati, të udhëhequr nga kryetari i Bashkisë, Petrit Sinaj. 16:00 Ndeshja Liria – Gjilani, stadiumi “Përparim Thaqi” në Prizren.