15-07-2024

Prizren

A DO TË FILLOJË RREGULLIMI I RRUGËS “ LIMAN SHALA” TË LAGJES “ BAJRAM CURRI”? (VIDEO) (video)

Banorëve të rrugës “ Liman Shala” të lagjes “ Bajram Curri”, më në fund pritet që të iu gjendet zgjidhje për rregullimin e rrugës. Punimet edhe pse me një intensitet të vogël kanë filluar, dhe pritet që projekti të kryhet , për t’i dhënë fund shqetësimeve të këtyre banorëve. Plaku i moshuar, Miftar Zejnullahu, i […]

Prizreni qytet i bukur (video)

Prizreni, destinacioni i radhës për automobilistët

Kampionati i Kosovës në automobilizëm vazhdon të dielën me garën e disiplinës auto-sllallom që do të zhvillohet në Prizren, bën të ditur përmes një komunikate për media FASK. Pas garës në drift që u mbajt të dielën e kaluar, dashamirët e auto sportit e kanë mundësinë që këtë fundjavë të shohin garuesit e disiplinës auto […]

ISMAJL I.KRYEZIU, NJË JETË NË SHËRBIM TË ATDHEUT

Shkruan: Azem Ramadani Ismajli ra në pritën e vënë nga forcat serbe. Qysh herët, që në vitet e 80-ta të shekullit të kaluar është shquar për organizim dhe pjesëmarrje aktive, në protestat dhe demonstratat kundër represionit që ushtronte aparati policoro-ushatak serb, që atë kohë mbaheshin anembanë Kosovës. Aktiviteti i tij nuk pushoi për asnjë çast, […]

Prizreni qytet historik

Qyteti i Prizrenit është i njohur që nga antikiteti, si një vend unik në Ballkan, për vlerat e trashëgimisë kulturore, të civilizimeve dhe religjioneve të ndryshme. Falë pozitës së favorshme gjeografike, gërshetimit harmonik të këtyre kulturave gjatë historisë dhe një numri të lakmueshëm të monumenteve të të gjitha kohërave, qyteti i Prizrenit me plot të […]

Prizren: Shtëpia ku kulmon arkitektura folklorike

Shtëpitë monumentale janë pa dyshim aset i rëndësishëm që Prizreni të marrë e të mbajë epitetin e më të bukurit vend në Kosovë. E në mesin e tyre shkëlqim të posaçëm jep shtëpia e Musa Efendi Shehzades. Ka burime të ndryshme për kohën kur mund të jetë ndërtuar objekti. Ai i institucioneve shtetërore thotë se […]

Prizren: Jetojnë me qira pasi shtëpitë e tyre janë të rrethuara me mina

Sahit Ninaj menjëherë pas përfundimit të luftës ishte kthyer nga Shqipëria në fshatin e tij Milaj të Prizrenit. Që nga ajo kohë ai ka mbetur pa njërën shputë të këmbës, pasi kishte shkelur në një minë të vendosur nga forcat serbe në tokën e tij, raporton KTV. Përveç që mbeti pa një pjesë të trupit, […]

Testi PISA fillon në Prizren, ministri i Arsimit optimist për rezultate të mira

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, me rastin e fillimit të testit PISA është shprehur optimist se këtë herë nxënësit nga Kosova do të dalin me rezultate shumë më të mira se para tri vitesh. Këto komente ministri Bytyqi i bëri me rastin e vizitës së shkollës të mesme të ulët në Prizren, […]

Në Prizren mashtrohet konsumatori, Haskuka e denoncon rastin

Një qytetar i Komunës së Prizrenit ka denoncuar mashtrimin që i është bërë në një qendër tregtare në këtë qytet. Çmimi i produktit që ka figuruar në rafte si çmim me zbritje, në fakt nuk ka qenë me zbritje, por i është shitur konsumatorit me çmimin paraprak. Këtë informacion e ka publikuar në profilin e […]