27-09-2021

Rajonale

Muharremaj: Theranda vazhdon të mbetet bastion i AAK-së

Kryetari i degës së AAK-së në Therandë ( ish Suhareeka),  Bali Muharremaj ka vlerësuar se “Theranda vazhdon të mbetet bastion i AAK-së dhe i zhvillimeve por edhe përkrahjes për kuadrot […]

Një i lënduar dhe një i arrestuar nga konflikti me armë në Studençan të Suharekës

Një person është arrestuar, pas një konflikti në të cilin janë përdorur edhe armë zjarri, mbrëmë në fshatin Studençan, që ka përfunduar me lëndimin e një personi. Sipas raporteve hetimore […]

Në Ditën e Tokës, mbillen 1.500 fidane të pishave në Rahovec

Rahoveci, do të jetë nikoqir i aktiviteteve për shënimin e Ditës Botërore të Tokës, në nivel vendi për këtë vit. Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH) dhe Komuna e […]

Testi PISA fillon në Prizren, ministri i Arsimit optimist për rezultate të mira

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, me rastin e fillimit të testit PISA është shprehur optimist se këtë herë nxënësit nga Kosova do të dalin me rezultate shumë […]

Në Prizren mashtrohet konsumatori, Haskuka e denoncon rastin

Një qytetar i Komunës së Prizrenit ka denoncuar mashtrimin që i është bërë në një qendër tregtare në këtë qytet. Çmimi i produktit që ka figuruar në rafte si çmim […]

Prizren: ALG “Loyola-Gymnasium”, hap Shkollën e Lartë Profesionale

Pas largimit të KFOR-it gjerman nga kampi në Prizren, e tërë hapësira dhe infrastruktura e atjeshme do të shërbejë si park inovativ dhe trajnues kosovaro- gjerman. Pra, do të jetë […]

150 kërkesa për qasje në dokumente publike në komunat e rajonit të Prizrenit

Pesë komuna të rajonit të Prizrenit kanë raportuar se gjatë vitit të kaluar kanë lejuar qasjen në dokumente publike në afro 150 kërkesa të paraqitura nga palë të ndryshme. Ndërkohë, […]

Detaje të ngjarjes tragjike në Suharekë, 17 vjeçari që u ther me thikë

B.Muharremaj 17 vjeç nga fshati Gjinovc i Suharekës ka humbur jetën pas plagëve të marra me mjet të mprehtë-thikë. Ai nuk arriti t’i bëjë ballë plagëve që i mori pas […]

Kryeprokurori flet pas vrasjes në Suharekë

Tre të miturit që dyshohen për vrasjen e një bashkëmoshatari në Suharekë do të dërgohen në paraburgim për 15 ditë. Lajmin e ka konfirmuar kryeprokurori i Prokurorisë në Prizren, Admir […]

Pajtohen për kapjen e shkelësve të ligjit

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka marrë premtime nga kryeprokurori i Prokurorisë Themelore, Admir Shala, dhe kryetari i Gjykatës Themelore, Ymer Hoxha, se do t’i trejotojnë me prioritet rastet që […]