22-07-2024

Rajonale

NXËNËSIT E QENDRËS BURIMORE “ NËNË TEREZA”, VIZITUAN DREJTORINË RAJONALE TË POLICISË NË PRIZREN

Drejtorinë Rajonale të Policisë në Prizren, e kanë vizituar nxënësit e Qendrës Burimore “ Nënë Tereza”, të cilët janë informuar për punët në këtë institucion të rëndësishëm. Zëdhënësi i Drejtorisë Rajonale të Policisë, Hazir Berisha, ka bërë të ditur se kjo vizitë e nxënësve, drejtuesve dhe mësimdhënësve të tyre nga Qendra Burimore “ Nënë Tereza”, […]

Ngjarjet e paralajmëruara për sot:

Ngjarjet e paralajmëruara për sot: 27 prill 2018: Ora 11:00 Shkolla fillore “Emin Duraku” në Prizren shënon 63 vjetorin. Me këtë rast do të shfaqet një  program kulturor-artistik i përgatitur nga mësimdhënësit dhe nxënësit e kësaj shkolle. Ora 14:00 Mbahet takimi i deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës me qytetarë të Prizrenit. Takimi mbahet në […]

Rahovec:  Shënohet 20 vjetori i daljes publike të UÇK-së në ZOP

Në fshatin Drenoc shënohet 20 vjetori i daljes së parë publike të UÇK-së në Zonën Operative të Pashtriku. Në organizim të OVL e UÇK-së dega në Rahovec,   Folësit thanë se dalja në arenën e luftës e UÇK-së në ZOP, pikërisht në fshatin Drenoc, bëri të mundur shtrirjen gjeografike të saj në një zonë të rëndësishme […]

Kërkohet rivarrimi i eshtrave të Ymer Prizrenit

Ilir Gashi, anëtar i Kuvendit të Komunës së Prizrenit, kërkoi rivarrimin e eshtrave të patritotit dhe të njërit nga udhëheqësit e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit (LSHP), Ymer Prizrenit, në oborrin e “Bajrakli xhamisë” në Prizren, që ndodhen në Kompleksin e Lidhjes.   “Në kuadër të aktiviteteve, të cilat janë paraparë të mbahen në kuadër të […]

Prizren: Opozita kërkon prishjen e rrethojava të “Shtëpisë së Bardhë”

Kërkohet prishja e rrethojës së Shtëpisë së Bardhë në Prizren, ku edhe ndodhet selia e Kuvendit Komunal (KK). Këtë e kërkoi shefi i grupit të këshilltarëve të PDK-së, tashmë në opozitë, Simir Krasniqi, të entjen gjatë mbledhjes së këtij organi. “Sa ishit në opozitë, keni deklaruar se do ta prishni murin rrethues, që qytetarët të […]

Rahovec: Policia heton hedhjen e nxënësit nga kati i dytë i shtëpisë së tij

Policia rajonale e Gjakovës ka bërë të ditur se të mërkurën ka pranuar informatën se një nxënës i klasës së shtatë të shkollës fillore të mesme të ulët “Bekim Sylka” në Rahovec ishte hedhur nga kati i dytë i shtëpisë së tij, ndaj ka iniciuar hetime për zbardhjen e rastit. Bazuar në informatat që zyrtarët […]

Rahovec: Latifi i pakënaqur me inspektorët e mjedisit

Në sallën e Kuvendit Komunal, Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, sot ka mbajt debat me kryetarët e lagjeve në qytetin e Rahovecit dhe kryetarët e fshatrave,  ndërsa është diskutuar lidhur me mbeturinat dhe organizimi i një aksioni vullnetar për mbledhjen e tyre. Latifi fillimisht tha se ne e kemi formuar një komision i […]

Avokati i ish-kryetarit të Dragashit pretendon se ndjekja penale ndaj klientit të tij është vjetërsuar

Avokati Ruzhdi Berisha, të mërkurën, gjatë shqyrtimit gjyqësor kundër klientit të tij, Salim Jenuzi, i cili akuzohet për keqpërdorim të pozitës zyrtare gjatë kohës sa ka ushtruar postin e kryetarit të Komunës së Dragashit, ka kërkuar që të ndërpritet ndjekja penale sepse, sipas tij, ka arritur afatin e parashkrimit. Në këtë rast, po ashtu akuzohet […]

Shaqir Cervadiku lanson këngën kushtuar heroit Fadil Vata (Video)

Këngëtari Shaqir Cervadiku ka lansuar këngën më të re, të cilën ia ka kushtuar heroit të Kosovës, Fadil Vata. Kjo këngë pasqyron realitetin e heroit Vata. Fadil Vata ka lindur më 10 janar 1962 në fshatin Sallagrazhdë të Therandës dhe rrjedhë nga një familje atdhetare. Ai i takon brezit të parë që ka nisur luftën […]

Malishevë: Financohet rregullimi i disa rrugëve

Qeveria do të  mbështes financiarisht  rregullimin e disa projekteve të infrastrukturës rrugore. Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj dhe Ministri i Ministrisë së Infrastrukturës, Pal Lekaj, kanë nënshkruar  në Prishtinë, memorandum mirëkuptimi për financimin e projekteve infrastrukturore në Komunën e Malishevës. Bazuar në marrëveshjen e nënshkruar, Ministria e Infrastrukturës do të financoj ndërtimin (asfaltimin) e […]