28-05-2020

Uncategorized

100 mijë kilogramë fishekzjarrë nga Kina hyjnë në Kosovë

Qytetarët e Kosovës ndërrimin e motmoteve do ta festojnë me 100 mijë kilogramë mjete piroteknike, të cilat deri tani janë importuar kryesisht nga Kina. Nga kjo sasi rreth 3 tonë […]

Thaçi me fjalë të buta, i kërkon Ramës ta heq taksën rrugore dhe hapjen e kufirit

Presidenti Hashim Thaçi i ka bërë thirrje kryeministrit të Shqipërisë, Edi Ramës që të heqë taksën rrugorë dhe që të hap kufirin Kosovë – Shqipëri, raporton Gazeta Express. Në konferencën […]

“Zëri Amerikës”: 2019-ta, një vit i hidhur për Shqipërinë

2019-a la një shije të hidhur për vendin. Viti nisi me një konflikt në rritje politik që shpërtheu në prostesta shpesh të dhunshme të opozitës, e cila në një akt […]

76-vjetori i nisjes së Konferencës së Bujanit

Konferenca e Bujanit ka filluar më 31 dhjetor 1943 dhe ka përfunduar më 2 janar 1944. Aty është nënshkruar një rezolutë, ku Kosovës i njihet e drejta e vetëvendosjes deri […]

Nijazi Kryeziu thotë se ndihet i ofenduar dhe i fyer për aktakuzën në rastin “Pronto”

I akuzuari në rastin “Pronto”, Nijazi Kyreziu ka deklaruar se e ndien veten të ofenduar dhe të fyer për aktakuzën e ngritur ndaj tij. Këtë deklaratë, ai e ka dhënë […]

Ia prenë me thikë gomën e veturës, Shpend Ahmeti publikon videon

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka publikuar pamje ku shihet një person duke ia prerë gomën e veturës me thikë. Këtë gjest ai e ka raportuar edhe në […]

Kurti nuk i shkon as në ftesën e tretë Thaçit

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka refuzuar edhe ftesën e tretë nga presidenti Hashim Thaçi, për takim për konsultë për mandatarin e qeverisë. Ai ka thënë se e ka […]

Sa mashtrues sot festojnë “Ditën e Veteranit të UÇK-së”?

Tema e veteranëve ka qenë shumë e përfolur në 2-3 vitet e fundit. Numri i pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës është kontestuar shpeshherë. Ish-prokurori Elez Blakaj, që ishte ngarkuar […]

Apeli i Papës: Hiqni celularët nga tavolina kur jeni me familjen – komunikoni me njëri-tjetrin

Papa Françesku të dielën ka lutur njerëzit që të flasin me njëri-tjetrin gjatë ngrënies në vend që të përdorin telefonat e tyre celularë, duke cituar Krishtin, Mërinë dhe Jozefin si […]

Fluks në pikën kufitare të Morinës në festat e fundvitit

Në pikën kufitare të Morinit, prej të premtes pasdite dhe deri dje janë shënuar radhë të gjata të qytetarëve të Kosovës që po kthehen nga perëndimi për festat e fundvitit. […]