22-07-2024

Fury pezullohet nga boksi pas humbjes brutale ndaj Usyk

Tyson Fury është dënuar me një javë përjashtim nga boksi pas humbjes së tij ndaj Oleksandr Usyk fundjavën e kaluar.

Mbreti Gypsy pësoi humbjen e tij të parë profesionale nga Oleksandr Usyk të shtunën në Arabinë Saudite, duke humbur pas vendimit të gjyqtarëve, me numrat 115-112, 113-114, 114-113.

Kjo do të thoshte që Usyk u bë boksieri i parë që nga Lennox Lewis në 1999 që unifikoi divizionin e peshave të rënda pasi mori titullin WBC nga Fury, i cili iu shtua titujve të tij WBA (Super), WBO, IBF dhe IBO.

Është zbuluar se Komisioni i Boksit të Emirateve të Bashkuara Arabe i dha atij një pezullim mjekësor njëjavor, që do të thoshte se ai nuk do të lejohej të luftonte deri në këtë fundjavë.

Britaniku nuk pësoi asgjë më shumë se prerje dhe mavijosje nga pas duelit të 12 raundeve.

Usyk, i cili u desh të dërgohej në spital pas përleshjes për shkak të frikës për thyerjen e nofullës, nuk lejohet të garojë deri më 2 qershor.

Fury dhe Usyk duket se do ta rikthejnë atë më vonë këtë vit me promovuesin Frank Warren që konfirmon qëllimin e luftëtarit të tij për të aktivizuar klauzolën e tij të revanshit.

“Do të ketë një revansh,” tha Warren. “Unë mendoj se do të jetë më mirë se lufta origjinale.”

“Ata të dy e njohin njëri-tjetrin, ata kanë ndarë ringun dhe ata do të kërkojnë të përdorin atë që kanë fituar nga lufta si një avantazh për të mposhtur kundërshtarin e tyre.” /GSS/

Asnjë koment

Comments are closed.