21-04-2024

Këtu ishte epiqendra e tërmetit që goditi Kosovën

Kosova është goditur nga një tërmet me magnitudë 2.6 Shkallë të Rihterit. Bazuar në Rrjetin Sizmik, Shërbimi Gjeologjik i Kosovës dhe Qendrës Sizmike Euro-Mediterane, si dhe në analizën numerike të Rrjetit Sizmologjik të Kosovës, më 13.03.2024 në orën 13:12 sipas kohës lokale, Kosova është goditur nga një tërmet me magnitudë 2.5-2.6 sipas shkallës Rihter, përkatësisht me intensitet III -IV ballë të Merkalit.

Thellësia hipoqendrore ishte 4 km ndërsa epiqendra e këtij tërmeti ishte ne Veri Lindje të Pejës, 5km në perëndim të Radacit me koordinata: 42.734   (latituda) dhe 20.307 (longituda).

Për shkak të thellësisë së përfillshme të vatrës së tij, tërmeti në fjalë është ndier dukshëm nga banorët e regjionit të Pejës./IO

Asnjë koment

Comments are closed.