15-07-2024

Luan Rudaj mbron titullin e kampionit botëror në Muay Thai

Luan Rudaj sonte e ka mbrojtur titullin e kampionit të botës në sportin e Muay Thai-it (Tai Boks), duke e mundur kundërshtarin e tij Masoud Raeisi. Rudaj kishte zgjedhur Malishevën, përkatësisht vendlindjen e tij, për mbrojtur dy tituj të kampionit të botës në këtë sport.

Brezin e artë që jepet për kampionët në këtë lloj të sportit luftarak, Rudajt ja dorëzoi Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, i cili edhe  e kishte mbështetur organizmin e këtij meçi për mbrojtjen e titullit të kampionit të botës.

Rudaj e ka fituar përballjen për më pak se një minutë, duke e mbrojtur titullin e kampionit të botës.Paraprakisht, janë zhvilluar edhe disa ndeshje tjera në këtë sport, në kategori të ndryshme, ku morën pjesë sportist nga Kosova, Maqedonia e Veriut, Sllovenia dhe Italia, ndërsa Raeisi, që është nga Irani, është ndeshur si neutral, për shkak të situatës politike.

Asnjë koment

Comments are closed.