16-07-2024

Më në fund, Spanja i dha fund pritjes 89-vjeçare duke eliminuar Gjermaninë

Spanja bëri histori dhe gjithashtu i dha fund një thatësire 89-vjeçare duke mundur Gjermaninë në Euro 2024.

Sot Spanja dhe Gjermania u përballën ballë për ballë në një përplasje çerekfinale të peshave të rënda në Euro 2024, dhe ishin spanjollët ata që fituan 2-1.

Ishte një “fatkeqësi” që dy nga skuadrat më të mira të turneut duhej të përballeshin me njëra-tjetrën në raundin e 16-të, por tifozët shijuan një spektakël argëtues në Shtutgart.

Spanja pati një fillim të vështirë kur Pedri çaloi me një dëmtim në gju vetëm tetë minuta pas fillimit të ndeshjes. 21-vjeçari mori një goditjeje të ashpër të Toni Kroos dhe pritet të humbasë pjesën tjetër të turneut.

Ai u zëvendësua nga Dani Olmo dhe ishte mesfushori i RB Leipzig që realizoi golin e parë të Spanjës, raporton Albanian Post.

Spanja përballoi disa presione të forta gjermane, por ata përfundimisht u mposhtën në minutën e 89-të kur zëvendësuesi Florian Wirtz e goditi topin e dhuruar nga Joshua Kimmich në shtyllën e dytë.

Ai gol e dërgoi lojën në kohën shtesë dhe penalltitë dukeshin një formalitet derisa zëvendësuesi Mikel Merino shënoi me një goditje të shkëlqyer me kokë në minutën e 119-të.

Fitorja e vetme e mëparshme e Spanjës kundër Gjermanisë në tokën gjermane erdhi 89 vjet më parë, ndërsa “La Roja” nuk kishte eliminuar kurrë më parë një vend pritës nga një kampionat evropian apo botëror.

Spanja tani do të përballet me Francën ose Portugalinë në gjysmëfinale në Mynih të martën.

Asnjë koment

Comments are closed.