24-09-2021

Ndahet nga jeta mjeshtri i humorit, Fadil Hasa

Ai lindi në Durrës me 8 prill 1940. Spikati më shumë në role komike ne estradën e Durrësit.

Hasa ka luajtur edhe në filma si “Kronikë provinciale (2009), Mao Ce Dun (2007), Zëvendësi i grave (1987), etj. Ai kaloi pothuajse 30 vite në skenë. Ne mendjen e publikut do te mbeten rolet e tij tek “Dajrja”, skeçi “Sheqeri”, tekniku i lavatriçes, etj.

Gjate karrierës ka fituar shume tituj dhe vlerësime, qe nga “Artist i Merituar” e deri te 4 herë “Aktori më i mirë i humorit”.

Kohët e fundit vuante nga një sëmundje e rëndë. Humbja e një aktori me vlera është një humbje për artin tonë. Nesër, në orën 10:00 do të bëhen homazhe në hollin e teatrit “Aleksandër Moisiu”.

Asnjë koment

Comments are closed.