Parashikimi i motit për të mërkurën

Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht i vranët dhe kohë pas kohe me reshje lokale shiu. Në zonat malore reshje bore.

Temperaturat minimale do të lëvizin prej 1 deri në 3°C, ndërsa ato maksimale prej 5 – 8 °C, njofton  Meteo Kosova percjell Gazeta e Prizrenit.