28-09-2021

Pas fitores ndaj Gjermanisë tifozët e Meksikës shkaktuan “tërmete” duke festuar

Mbështetësit në Meksikë duke shikuar Gjermaninë lojë shkaktojnë dy tërmete artificiale gjatë fitores së befasishme të ekipit të tyre.

Meksikanët duke kërcyer në xhirim të dielën tronditën tokën mjaftueshëm për t’u nisur nga detektorë të tërmeteve pasi ekipi i tyre shënoi një fitore të befasishme ndaj kampionëve të Gjermanisë në Kampionatin Botëror.

Instituti i Hetimeve Gjeologjike dhe Atmosferike tha se sensorë shumë të ndjeshëm të tërmetit regjistruan dridhje në dy vende në Mexico City, shtatë sekonda pas minutës së 35-të, kur shënoi lojtari i yllit Hirving Lozano. Ai e quajti dridhjet një tërmet “artificial”, transmeton kp.

Tifozët që mbanin flamuj meksikan dhe vishnin kapele tradicionale “sombrero”, u mblodhën në monumentin ikonik të Engjëllit të Pavarësisë në qendër të qytetit të Meksikos, për të parë ndeshjen në një ekran gjigant përballë një katedrale të tmerrshme.

Ndërsa Meksika mundi Gjermaninë 1-0 në Moskë, ata kënduan himnin jozyrtar të futbollit të vendit, “Cielito Lindo”, ose “Pretty Little Sky”, një këngë popullore./koha.net/

 

Asnjë koment

Comments are closed.