14-07-2024

Sport

Gani Sejdiu, trajner i Vëllaznimit

Gani Sejdiu është trajneri i ri i skuadrës së Vëllaznimit. Ai zëvendëson Arsim Gojani që u largua pas barazimit të fundit 0 me 0 me Besën. Sipas një njoftimi të klubit gjakovar, Sejdiu do të japë maksimumin për të mbajtur Vëllaznimin në Superligë. Ndeshja e parë e Sejdiut si trajneri i Vëllaznimit është më 3 […]

“Mesi i Kosovës”, Myrtezani ftohet nga gjiganti i Bundesligës, Schalke 04

Kur filloi të ushtroj futboll, e quajtën Mesi, ndërsa edhe vet ai e pëlqen yllin e Barcelonës dhe kombëtares argjentinase, Lionel Mesi. Një ndër talentët më të mëdhenjë të futbollit kosovar, Ylli Myrtezani, këtyre ditëve ka udhëtuar drejt qytetit Gelzenkirhen të Gjermanisë, pasi është ftuar në s’prova tek gjiganti i Bundesligës, Schalke 04. Një gjë […]

Përzgjedhësi i Kosovës, Challendes në ndeshjen Liria-Gjilani

Përzgjedhësi i Kosovës, Bernard Challendes ka ndjekur ndeshjen e luajtur në Prizren, në mes të Lirisë e Gjilanit, që përfundoi me fitoren e prizrenasve, me rezultat 3:2. Ai shoqërohej nga anëtari i Komitetit Ekzekutiv të FFK-së, Mirsad Çollaku, Qemal Krasniqi, u.d.i kryetarit të KF ”Liria” dhe drejtorit të Lirisë, Erxhan Dana.

Liria mund Gjilanin 3:2

Liria e Prizrenit, të shtunën mundi Gjilanin. Kësisoj doli real edhe premtimi i disa futbollistëve për angazhim dhe optimizëm. Shënues: Basriu ‘9 e Magani ’44, e ’64, për Lirinë, kurse Kastrati ’36 e Haxhimusa ’75 për Gjilanin. Gjilani huqi penalltinë, kur në minutën 27-të, Haxhimusa qëlloi pingulen. Florent Avdyli ka goditur traversën (në pjesën dytë), […]

Avdyli i “Lirisë”: Gjilanasit në Prizren vetëm si turistë, pikët mbeten këtu

Njëri ndër futbollistët që ka formën më stabile, e që luan në mbrojtje dhe mesfushë, Florent Avdyli ka paralajmëruar skuadrën e Gjilanit, për ndeshjen e të shtunës në Prizren. “Gjilani është skuadër me kualitete. Por, këtë herë, ata në qytetin e Lidhjes, mund të vijnë për piknik ditor apo si turist, sepse pikët mbesin këtu”, […]

Magani që i kthehet Lirisë për ndeshjen me Gjilanin, flet për fitore

Liria, përkatësisht reparti i sulmit do të jetë më i fortë, në ndeshjen me ekipin e Gjilanit. Shënuesi më i mirë, Artur Magani, që pushoi shkaku i kartonëve, të shtunën pritet t’i prijë sulmit të Lirisë. “Jam i gatshëm të ndihmojë shokët nëse do të jem në përbërje. Premtoj angazhim maksimal dhe fitore”, tha ai. […]

Nxënës nga Breg Drini vizituan KF Liria

Nxënësit e SHFMU nga fshati Breg Dri, shoqëruar nga mësimdhënësit vizituan KF Liria. Ata, nga afër u njohën me aktivitetet e klubit, për të cilat u folën Qemal Krasniqi, kryetar dhe Erxhan Dana, drejtor. Pasi kanë parë stadiumin dhe mjediset në të cilat vepron klubi, nxënësit janë kthyer me mbresa të  pashlyeshme.

Alarm në Beograd, ish-kapiteni i Serbisë në fanellën e përfaqësueses së Kosovës

Ish-anëtari i të gjitha përzgjedhjeve të të rinjve të përfaqësueses së Serbisë në futboll, Arton Zekaj së shpejti do të mundë të veshë fanellën e shtetit, siç e quan “Blici” i Beogradit, të rremë të Kosovës. Ish-juniori i Partizanit dhe kapiteni i përfaqësueseve të rinjve të Serbisë ka marrë ofertë nga Fadil Vokrri, kryetari i […]

Chelsea iu reziston ofertave për Bakayokon dhe Moratan

Chelsea nuk do t’i shesë Alvaro Moratan dhe Tiemoue Bakayokon në verë, raporton Telegraph. Megjithatë, sipas mediumit britanik, klubi londinez do të pranonte t’i shiste ata nëse ndonjëri prej tyre kërkon të largohet, transmeton Gazeta Express. Të dy lojtarët kanë përjetuar sezon të vështirë debutues në “Stamford Bridge”, gjë që ka bërë të spekulohet se […]

Benatia: Nuk ishte penallti

Mbrojtësi i Juventusit, Medhi Benatia, ka thënë se nuk është dashur të jepej penallti për Real Madridin, pasi sipas tij ai e preku topin, ndërsa Lucas Vazquez vetëm u rrëzua. Bianconerët kishin humbur ndeshjen e parë me rezultat 3-0, ndërsa janë kthyer në ndeshjen e dytë duke shënuar tri herë në portën e Real Madridit. […]