28-05-2020

Edhe dy raste të reja me koronavirus njëri me vendqëndrim në Korishë

Edhe dy raste të reja janë shënuar me koronavirus në Kosovë.

Këtë e ka bërë të ditur Ministria e Shëndetësisë përmes një komunikate për media, raporton KOHA.

Sipas njoftimit nga Ministria e Shëndetësisë nga data 8 shkurt deri më 16 mars në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK janë testuar 263 mostra të dyshimta dhe gjithsej 15 prej tyre kanë rezultuar pozitive.

MSH njofton se bëhet fjalë për dy të fejuar të ardhur nga Londra sot me datë 16.03.2020 me fluturim direkt Londër -Prishtinë.

Ata janë detektuar nga shërbimet shëndetësore të aeroportit “Adem Jashari”

“Të dytë kanë qëndruar në Londër nga data 04 mars deri me datën 16.03.2020, dhe sot janë detektuar nga shërbimet shëndetësore të aeroportit ndërkombëtar ‘Adem Jashari’ dhe të përcjellë me auto ambulancë për në Klinikën Infektive-SHSKUK”, thuhet në njoftim.

Njoftohet se rastet janë me vendqëndrim nga fshati Korishë-Prizren dhe tjetri nga komuna e Obiliqit, të dytë të moshës 26 vjeçare.

“Në qendrën e thirrjeve deri më tash janë pranuar në total 1600 thirrje, ndërsa vetëm sot nga orët e hershme të mëngjesit janë pranuar 215 thirrje telefonike”, thuhet në njoftim.

Sipas njoftimit, nga data 01.02.2020 deri me 16.03.2020 në Aeroportin ndërkombëtar ‘Adem Jashari’ si dhe në pikat tokësore kufitare janë depistuar gjithsej 10.653 udhëtarë. Në Aeroportin “Adem Jashari” 479 udhëtarë, Merdare 4.264, Vërmicë 2.989, Jarinje 742, Dheu i Bardhë 552, Hani i Elezit 734, Kullë 534, Qafë Morinë 41, Bërnjak 178, Qafë Prush 15, Muçibabë 124 dhe Glloboçicë 1 udhëtar.

“Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) po përcjell me vigjilencë të shtuar situatën epidemiologjike me COVID-19, po monitoron të gjitha rastet e kontakteve si dhe atyre të cilëve u është rekomanduar për vetizolim shtëpiak. Ekipet e QRShP në rajonet përkatëse janë në terren dhe janë duke i kontakuar kontaktet e kontakteve të rasteve pozitive me COVID-19 për mbikëqyrje të rreptë për 14 ditë duke rekomanduar që personat të vetizolohen dhe ata që kanë simptome të lajmërohen në klinikën infektive”, thuhet tutje në njoftim.

Asnjë koment

Comments are closed.