22-10-2021

Nesër në Prizren protestohet kundër dhunës ndaj grave

Shoqëria civile në Prizren, nesër në ora 12 do të protestojë në sheshin e Shatërvanit kundër dhunës në familje dhe ndaj grave.
“Nesër me 05.09.2018,prej orës 12 ne sheshin Shadërvanit fillon protesta. Ju ftojmë të gjithë juve qe keni mundësi te na bashkangjiteni me ngritë zërin kundër dhunës! Kundër vrasjeve te femrave! Kundër dhunës ne familje! Kundër çdo lloj dhune në familje”, thuhet në njoftimin e shoqërisë civile në Prizren.

Kjo protestë mbahet si vazhdim i organizimit të protestës në Gjakovë, Prishtinë, Ferizaj, Kaçanik e Vushtrri.

Protesta është thirrur pas rastit tragjik që ndodhur pasditen e 7 gushtit në Brekoc të Gjakovës.

Një grua 40-vjeçare dhe vajza e saj 9-vjeçare mbetën të vrarë me armë zjarri.

I dyshuari kryesor i këtij rasti është bashkëshorti i viktimës, Pjetër Nrecaj.

Asnjë koment

Comments are closed.