22-10-2021

Moti gjatë javës

Gjatë pesë ditëve të ardhshme mbi vendin tonë do të vazhdojë të mbretërojë mot me diell, vranësira kalimtare dhe temperatura të larta.

Kjo gjendje vjen si pasojë e masave të ajrit me presion të ngritur atmosferik, të cilat kanë krijuar kushte, që fushat anticiklonike të mbeten të fuqishme mbi gjithë territorin e vendit tonë, por edhe më gjerë.

Indeksi i rrezeve ultravjollcë mbetet i lartë, pavarësisht se jemi në ditët e fundit të stinës së verës.

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin nga 10-13 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 25-28 gradë Celsius.

Në viset me lartësi mbidetare mbi 800 metra, temperaturat do të ulen për 3-5 gradë në të dy vlerat ekstremale. Era do të fryjë kryesisht nga verilindja, me shpejtësi deri 9m/s, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës./rtk

 

 

 

Asnjë koment

Comments are closed.