22-07-2024

Prizren

Sot në rajonin e Prizrenit

Ngjarjet e paralajmëruara për sot: 22 maj 2018: Ora 11:00 Në lokalet e SHKA “AGIMI” organizohet takim pune në shenjë të shënimit të 20 vjetorit, tw aktivitetit të logjistikës së Qytetit të Prizrenit. Ora 12:30 Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në  Kosovë, Qemal Minxhozi viziton komunën e Dragashit. Ora 15:00 Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj […]

Vashat e Lirisë barazojnë me Drenicën 1:1

Vashat e Lirisë së Prizrenit, sot kanë barazuar në ndeshjen me futbollistet e Drenices. Ndeshja e fundit për këtë sezon, në stadiumin “Përparim Thaqi” përfundoi me rezultat 1:1. Golashënues për ekipin prizrenas është Jehona Shala, ndërsa Arta Buliqi për mysafirët. Deri tash ekipi i Lirisë, femrat  ishte në vendin e 10-të të tabelës,  por radhitja […]

Mbahet në Prizren turneu ndërkombëtar i karatesë” Kupa e Lidhjes Prizrenit” (video)

Në Palestren e Sporteve në Prizren, dje  është mbajtur për të gjashtën herë me radhë turneu tradicional i karatesë “ Kupa e Lidhjes së Prizrenit”, organizuar nga klubi i karatesë “ Komandant Drini”. Për të 6-ën herë me radhë në Prizren, klubi i karatesë “ Komandant Drini”, është organizator i turneut tradicional në këtë sport […]

Prizren:  Përse u rishpall konkursi për drejtor në Ortakoll?

Drejtoria e Arsimit në Prizren ka sqaruar shpalljen dy herë radhazi të konkursit për drejtor në shkollën e Ortakollit, si dhe shpalljen për këtë pozitë  në “Lekë Dukagjini”, derisa drejtori aktual ka mandat deri më 2020.   Drejtori  Skënder Susuri, ka thënë se në këto raste bëhet fjalë për ndarjen e shkollave në dy nivele, […]

Për çfarë mashtrimi e akuzon Baldedaj  kryetarin Haskuka?

Ilir Baldedaj, shef i grupit të anëtarëve të Kuvendit Komunal nga radhët e AAK-së,  ka reaguar pas deklarimeve të kryetarit të Komunës,  Mytaher Haskuka, që ka thënë se çështja e “Parkut të biznesit”  ka mbetur te Kryeministri Haradinaj.  Baldedaj ka thënë se “Deklarimet e Haskukës  janë mashtrim i radhës”, shkruan “GazetaePrizrenit.net”.     Ai ka […]

Drejtori Hajdari i kundërpërgjigjet PDK-së për shtatoret në Prizren

Drejtori i Administratës në Komunën e Prizrenit, Osman Hajdari ka bërë të ditur se në buxhetin e vitit 2018 ka mjete të planifikuara vetëm për shtatoren e komandat Drinit. “Sivjet në buxhet është planifikuar vetëm projekti për shtatoren e komandat Drinit, ku tashmë është duke u hartuar projekti. Jemi duke e diskutuar edhe çështjen e […]

Parku i Biznesit në Prizren, peng i nënshkrimit të kryeministrit Haradinaj

Ngastrat kadastrale në Lubizhdë të Prizrenit, ku planifikohet të jetësohet “Parku i Biznesit”, del se zyrtarisht ende nuk i janë dhënë në shfrytëzim Komunës së Prizrenit nga ana e Qeverisë së Kosovës, shkruan sot “Koha Ditore”. Javë më parë autoritetet komunale patën theksuar se kjo procedurë është finalizuar. Mirëpo, tani e pranojnë se për jetësimin […]

Prizren: Rrëmbejnë një person, arrestohen dy të dyshuar

Pas mesnatës, rreth orës 01:20 minuta, në rrugën “Turgut Ozal” në Prizren ka ndodhur rrëmbimi i një personi.   Në njoftimin e policisë rajonale thuhet, posa është pranuar informacioni, njësitet policore kanë vepruar dhe  kanë arritur që t’i arrestojnë dy të dyshuar.   Sipas raporteve hetimore thuhet se të dyshuarit nën kanosje me armë: njëri […]

Prizren: Cilët janë kandidatët e përzgjedhur për drejtorë shkollash?

)Drejtoria Komunale e Arsimit, ka bërë publike emrat e kandidatëve për drejtorë të shkollave, me të cilët mund të vazhdohet me intervistimi me gojë, meqë sic është thënë i plotësojnë të gjitha kushtet e konkursit, raporton Gazeta e Prizrenit.net   Në njoftimin zyrtar, thuhet se publikimi është bërë për hirë të transparencës dhe korrektësisë   […]

PDK kërkon shtatore, të cilat nuk i ngriti për një dekadë qeverisje në Prizren

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) në Prizren, ka kërkuar nga autoritet komunale ngritjen e shtatoreve të gjashtë dëshmorëve të kombit, në mesin e të cilëve edhe atë të komandantit Adem Jashari. Propozimi për ngritjen e shtatores së Adem Jasharit,  besojmë se është i mirëpritur nga të gjithë qytetarët,  dhe nuk besojmë  që ka ndonjë kundërshtim,  […]