04-10-2023

Qendrore

Rahovec:  Shënohet 20 vjetori i daljes publike të UÇK-së në ZOP

Në fshatin Drenoc shënohet 20 vjetori i daljes së parë publike të UÇK-së në Zonën Operative të Pashtriku. Në organizim të OVL e UÇK-së dega në Rahovec,   Folësit thanë se […]

Shaqir Totaj pranon se ka bisedime për t’u bër ministër

Shaqir Totaj, ish- kandidati për kryetar të Prizrenit nga radhët e PDK-së në Prizren, pranon se ka bisedime për t’u bër ministër i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë. “Kemi pasur bisedime në këtë […]

Haradinaj: Anton Quni nuk është plagosur në luftë

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës, Nasim Haradinaj ka thënë se nuk brengoset kur reagon ndaj Anton Qunit, pasi ka thënë se ai nuk është plagosur kurrë në luftë. […]

Pal Lekaj akuzohet se ka dhënë mbi 630 mijë euro subvencione pa bazë ligjore

Ish-kryetari i Komunës së Gjakovës, Pal Lekaj, akuzohet se pa bazë ligjore ka dhënë subvencione në bujqësi mbi 630 mijë euro. Kjo është akuza, me të cilën ministri aktual i Infrastrukturës […]

Vdes aktori Kurti, i njohur në serialin “O sa mirë”

Ai është gjetur pa shenja jete, në një veturë në rrugën Gjakovë-Goden.“ Me datë 24.04.2018 në ora 07:50 stacioni policor Gjakovë është njoftuar se në rrugën Gjakovë-Goden në vendin e […]

Prizren: Prokurori kërkon dënimin e tre zyrtarëve të AUV-it, ndërsa mbrojtja lirimin

Prokurori Mehdi Sefa, gjatë dhënies së fjalës përfundimtare të tij, ka kërkuar nga trupi gjykues që zyrtarët e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë(AUV), Ismet Fejzullahu, Sabedin Kadriu dhe Nedime Kalenderi-Krasniqi, […]

Haradinaj: Lista Serbe s’ka kërkesa për kthimin në qeveri

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj gjatë debatit të organizuar nga Lëvizja FOL, tha se çdo statut që hartohet do të dërgohet në Gjykatën Kushtetuese për verifikim dhe nuk mund ta […]

Gjykata u cakton paraburgim gjashtë shtetasve turq të deportuar nga Kosova

Gjykata turke ka caktuar masë arresti me paraburgim për gjashtë pjesëtarët e organizatës terroriste FETO/PDY të sjellë në Turqi nga Kosova përmes një operacioni të Agjencisë Kombëtare Turke të Inteligjencës […]

SBASHK-u e anulon grevën e paralajmëruar më 13 prill

Nënkryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (SBASHK), Lutfi Mani ka konfirmuar për Telegrafin se ata do ta anulojnë grevën e paralajmëruar me datën 13 prill. Ai […]

Testi ndërkombëtar Pisa fillon sot në Kosovë

Testi ndërkombëtar PISA fillon sot në Kosovë, i cili do të mbahet deri më 5 maj, ku në këtë testim do të marrin pjesë 5 mijë e 370 nxënës nga […]