17-04-2024

Më 29 qershor edicioni i “Zambakut”, shpaloset programi

Sot në Prizren u mbajt konferenca e parë zyrtare për shtyp e Festivalit “Zambaku i Prizrenit” 2019.

Në një komunikatë shtypi, thuhet se këshilli organizativ i festivalit njoftoi të pranishmit për përbërjen e këshillit të emëruar nga kryetari i Komunës, të cilët përfaqësojnë institucionet/organizatat kulturore të Prizrenit.

“Drejtori artistik Besim Berisha shpalosi programin dhe pregaditjet e deritanishme të pjesës artistike të festivalit. Ai prezentoi gjashtëmbëdhjetë këngët që do të garojnë për çmimet kryesore gjatë natës finale të festivalit, të cilat do të këndohen live nga interpretues të njohur nga disa treva shqiptare. Gjithashtu potencoi që gjithcka është duke shkuar sipas planifikimeve të organizimit si dhe potencoi që këngëtarët dhe orkestri me shumë entuziazëm presin të fillojnë provat për mbrëmjen e Zambakut”, thuhet në komunikatën për media.

Fotografia e Zambaku i Prizrenit

Në natën finale të festivalit që do të mbahet më 29 qershor 2019 në bahçen e  Kino Lumbardhit në Prizren, ku do të ndahen gjithsej katër çmime. Juria Profesionale për shpalljen e këngëve fituese do të bëj përzgjedhjen e tri këngëve më të mira të festivalit: vendi i parë (trofeu Mikrofoni i Artë), vendi i dytë dhe vendi i tretë. Publiku prezent në sallë do të përzgjedhin këngën më të mirë të publikut (trofeu Zambaku i Argjentë).

Trofeu Mikrofoni i Artë do t’i takojë këngëtares/it të këngës fituese të festivalit nga juria profesionale, trofeu Zambaku i Argjentë do t’i takojë kompozitorit të këngës më të mirë të publikut, ndërsa shpërmbilet tjera do të ndahen në mënyrë të barabartë mes kompozitorëve dhe interpretuesve përkatës të këngëve.

Këngët e përzgjedhura për të qenë pjesë e garës zyrtare të festivalit janë:

 1. Nostalgji – Sedat Kuqi
  Autor & Tekst: Mysafer Qafleshi – Orkestrim: Visar Kuqi
 2. Lule Lule – Besiana Mehmeti & Shkodran Tolaj
  Autor: Nexhat Macula – Tekst: Shkodran Tolaj – Orkestrim: Riza Dolaku
 3. Këtë natë – Artemisa Mithi
  Autor: Gazmend Kraja – Tekst: Lindita Halili – Orkestrim: Gazmend Kraja
 4. Dashuri pa fund – Emi & Artan Bakija
  Autor & Teskt & Orkestrim: Artan Bakia
 5. Do të çmend – Rovena Dilo
  Autor: Adrian Hila – Tekst: Rovena Dilo – Orkestrim: Adrian Hila
 6. Ura e dashurisë – Elizabeta Krasniqi & Ilir Baxhaku
  Autor: Veton Perolli – Tekst: Musa Bushrani – Orkestrim: Edon Ramadani
 7. Të gjejë në zemër – Qëndresa Bunjaku & Altruis Morina
  Autor & Teskt: Arijeta Daci – Orkestrim: Hysni Klinaku
 8. Vallëzim lamtumire – Klea Kasemi
  Autor: Arben Skenderi – Tekst: Denata Toçe – Orkestrim: Kristi Bello
 9. Ndarjen nuk e dua – Besnik Nurkollari
  Autor & Tekst: Kujtim Gërmizaj – Orkestrim: Ali Babayunus
 10. Jo mos thuaj jo – Orjeta Kelaj
  Autor & Teskt & Orkestrim: Nexhat Rexha
 11. Te Marashi po të pres – Shaban Krasniqi
  Autor: Arbër Krasniqi – Tekst: Shaban Krasniqi – Orkestrim: Arbër Krasniqi
 12. O gece – Eren Karaibo
  Autor: Huseyin Kazaz – Tekst: Bekir Yavuz – Orkestrim: Ali Babayunus
 13. Kënga që s’mbaron – Majlinda Cikaqi
  Autor: Valton Beqiri – Tekst: Fatmir Muja – Orkestrim: Valton Beqiri
 14. Ditë e re – Orgesa Zaimi
  Autor: Bojken Lako – Tekst: Andi Lazaj dhe Bojken Lako – Orkestrim: Bojken Lako
 15. Ty Prizren – Urim Salihu
  Autor & Tekst & Orkestrim: Shefqet Hoxha
 16. Një lules – Laurjan Ejlli
  Autor: Oleg Gjerga – Tekst: Lindita Halili – Orkestrim: Gazmend Kraja.

“Ky edicion i festivalit realizohet nga Këshilli Organizativ i festivalit nën patronatin e Kuvendit Komunal, dhe synon ta ngrit kualitetin artistik të munguar kohëve të fundit. Ditëve në vijim do të publikohen detaje të reja rreth organizimit të festivalit. Për më shumë info, mund të shihni faqen zyrtare të festivalit në Facebook (Zambaku i Prizrenit)”, thuhet në komunikatë.

Festivali i këngës së lehtë “Zambaku i Prizrenit” është themeluar në vitin 1986 nga institucionet e atëhershme kulturore të Kosovës, si ngjarje e vetme kulturore që kultivon zhanrin e muzikës qytetare, si baladat, shansonet e serenatat. /GazetaePrizrenit.net

 

Asnjë koment

Comments are closed.