15-04-2024

Uncategorized

Kroacia shënon 28 vjetorin e masakrës së Vukovarit, vendit të betejës së ashpër ndaj serbëve

Viktimat e masakrës së Vukovarit të vitit 1991 u përkujtuan në përvjetorin e 28-të, raporton Anadolu. Vukovari, një qytet që ndodhet në afërsi të Serbisë përgjatë lumit Danub, ishte skenë e luftimeve të ashpra pas shkëputjes së Kroacisë nga Jugosllavia e atëhershme. Ushtarët e Jugosllavisë bashkë me forcat paramilitare serbe e kanë mbajtur qytetin e […]

Orteku i frikshëm merr gjithçka që i del përpara, tmerrohen italianët

Veriu i Italisë është përfshirë nga reshje dëbore të dendura prej disa ditësh. Dje rreth orës 12:30 në Val Martello një zonë në kufi me Zvicrën dhe Austrinë ka rënë një ortek i fuqishëm. I pandalshëm, orteku merr gjithçka çfarë gjen përpara. Oretuku kalon mes për mes shtëpive turistike të Val Martellos. Ju ftojmë të […]

Venecia ende nën ujë, dëmet të konsiderueshme

Sheshi i Shën Markut në Venecia është përmbytur përsëri dhe mbyllur për publikun sot, pasi qyteti u godit nga një valë prej 150 centimetrash e lartë, niveli i tretë më i lartë i regjistruar ndonjëherë. Me katër valë mbi 140 centimetra të larta që nga e hëna e kaluar, kjo javë ka qenë më e […]

Melodia që e shoqëroi drejt triumfit në Rusi, Era Istrefi hap spektaklin me Francën

Para ndeshjes, Shqipëri-Francë, që do të mbyllë edhe kualifikueset Euro 2020, do të zhvillohet edhe një spektakël artistik, në inaugurimin e stadiumit të ri. Ky spektakël do të drejtohet nga Ardi Gjebrea, ndërsa do të hapet me performancën e Era Istrefit. Melodia e këngës “Live it up”, që Era e këndoi edhe si këngën zyrtare […]

Kroaci, alarm i kuq për motin e keq

Në disa rajone të Kroacisë është aktivizuar alarmi i kuq për shkak të kushteve të këqija atmosferike. Si pasojë e reshjeve të rrëmbyeshme alarmi është aktivizuar për rajonet e Rijekës dhe Gospiçit. “Merrni masa për t’u mbrojtur. Veproni sipas këshillave të dhëna nga shërbimet kompetente. Priten përmbytje të theksuara që do të godasin zonën më […]

E çuditshme: Universiteti u ofron studentëve të hynë në varr për të luftuar stresin para provimeve

Një Universitet ka ardhur me një metodë të pazakontë për t’i ndihmuar studentëve të luftojnë stresin e provimeve- një meditim në varr. Shumë Universitete kanë qenë duke punuar në për të gjetur një mënyrë që studentët të mos kenë stres para provimeve, raporton “Mirror UK”, transmeton lajmi.net. Madje, disa prej tyre kanë ofruar terapia me […]

Arusha shfaqet edhe në Koretnik, zhurjanët e filmojnë nga afër

Disa banorë të Zhurit, fundjavën që e lam pas kishin vajtur për t’u relaksuar sipër fshatit të tyre në malet e Koretnikut. Ata gjatë kohës sa kishin qëndruar aty kishin hasur në një arushë, biles duke i qëndruar në afërsi të saj, ndërsa kishin arritur t’a xhironin atë si zbriste nga lisi.

Horoskopi sot

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje. Ky është një përkthim ekskluziv nga noa.al i shërbimit astrologjik që përftohet në avancë për lexuesit tanë. Dashi Për të lindurit e kësaj shenje parashikohet një fundjavë gjithë grintë në sajë […]

Përqeshej për shkarravina në klasë, 9 vjeçari punësohet për dizajnimin e mureve të një restoranti

Gjithmonë duhet t’i mbështesni fëmijët tuaj për talentin e tyre, ani pse nganjëherë fëmija s’është perfekt. Një 9 vjeçar nga Anglia, që quhet Joe Whale, ishte futur në telashe për, siç i thoshin të tjerët, shkarravina që bënte në klasë. Por prindërit e inkurajuan të mos dorëzohej e të vazhdonte me pasionin e tij, transmeton […]

Zafir Berisha me fjalë banale kundër Albin Kurtit, ja çfarë thotë kur i përmenden komandantët që u bënë milionerë

Zafir Berisha nga Nisma Socialdemokrate e ka ofenduar Albin Kurtin, kreun e Vetëvendosjes, derisa ka folur për komandantët që pasluftës u bënë milionerë, raporton Gazeta Express. Berisha derisa ka folur për Kurtin tha se ka disa shqipfolës që nuk po lodhen duke sulmuar në mënyrë të padrejtë luftën e UÇK-së. “Albini për komandantat vetëm mundet […]