16-04-2024

Në Beograd nuk e zbulojnë datën e takimit të Marko Gjuriqit dhe Milan Radoiçiqit

Kur dhe ku janë takuar ambasadori serb në SHBA (SHBA) Marko Gjuriq dhe Milan Radoiçiq, ish-nënkryetari i Listës Serbe, i cili është nën sanksionet amerikane dhe i kërkuar nga INTERPOL, nuk dihet as dy ditë pas fotos së tyre të përbashkët. është publikuar në rrjetin social X.

Marko Gjuriq, i cili pas publikimit të fotografisë deklaroi se “nuk duhet të turpërohet për kontaktet e tij”, nuk i është përgjigjur pyetjes së Radios Evropa e Lirë për detajet e takimit me Radoiçiqin dhe se kur është bërë fotografia.

Ish-drejtori i Zyrës për Kosovën të Qeverisë së Serbisë është emëruar ambasador në Uashington në tetor të vitit 2020.

REL nuk mundi në mënyrë të pavarur të përcaktojë nëse fotografia me Milan Radoiçiqin, i cili mori përgjegjësinë për sulmin e armatosur në fshatin Banjska, është bërë para apo gjatë postit diplomatik të Gjuriqit në SHBA.

Bashkimi Evropian (BE) tha se nuk u takon atyre të komentojnë për çdo takim të zyrtarëve serbë, por se “me kë takoheni flet për ju”.

“Sidomos nëse bëhet fjalë për të dyshuar për vepra kriminale,” tha zëdhënësi i BE-së Peter Stano më 11 mars në përgjigje të pyetjes së një gazetari gjatë një konferencë për dialogun midis Serbisë dhe Kosovës në Bruksel.

Lexo Edhe:

Stano shtoi se BE-ja është në pritje të raportit përfundimtar nga hetimi për sulmin në Banjska, pas së cilës do të shihet se si të sigurohet që autorët të mbajnë përgjegjësi.

“Deri më tani nuk kemi parë një raport të tillë, këtu në Bruksel”, tha Stano.

Më 24 shtator 2023, një grup i armatosur i serbëve vrau policin kosovar Afrim Bunjaku në Banjskë. Në shkëmbimin e zjarrit mbetën të vrarë edhe tre sulmues serbë.

Kosova akuzon Serbinë për sulmin, ndërsa Beogradi zyrtar e kundërshton atë qëndrim.

Radoiçiq, i cili mori përgjegjësinë për sulmin, kaloi një ditë në paraburgim dhe më pas u lirua për t’u mbrojtur me kusht që të mos largohet nga Serbia dhe të mos lejohet të shkojë në Kosovë.

Më 8 shkurt, Prokuroria e Lartë Publike në Beograd i tha Radios Evropa e Lirë për rrjedhën e procedurës kundër tij në Serbi se dëshmia e të dyshuarit Radojiçiq është duke u kontrolluar.

Ambasada e SHBA-së në Beograd nuk iu përgjigj pyetjes së RFE-së në lidhje me rastin e fotografisë së Gjuriqit dhe Radoiçiqit deri në përfundimin e tekstit.

Ministria e Punëve të Jashtme të Serbisë, ku Gjuriq është punonjës, nuk është përgjigjur.

Çfarë tha Gjuriq?

“Asnjëherë nuk i kam fshehur dhe as nuk kam pasur turp nga kontaktet shumë publike që kam në kuadër të punës që bëj”, ka komentuar Marko Gjuriq në foton në një postim në rrjetin social X më 10 mars.

Fotoja ku shfaqen Gjuriq dhe Radoiçiq është publikuar një ditë më parë në të njëjtin rrjet social.

Në foto Gjuriq dhe Radoiçiq shfaqen së bashku në një restorant. Nuk dihet se kur dhe ku është bërë fotografia, si dhe kush është autori.

Vuçiq “nuk e pyeti” Gjuriqin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në një konferencë për shtyp më 10 mars, i referoi shkurtimisht fotografisë së ambasadorit serb në SHBA, Marko Gjuriq, dhe organizatorit të konfliktit të armatosur në Banjska, Milan Radoiçiq.

“Unë nuk e pyeta kur, ku dhe pse. Nuk e pyeta asgjë nëse ai u ngrit nga tavolina e tij për të parë Milan Radoiçiqin, për t’u ulur për një ose dy minuta, apo nëse ai erdhi me të. “, ka thënë Vuçiq.

Një ditë më vonë, të hënën, ai u takua me ambasadorin amerikan në Serbi, Christopher Hill. Këtë informacion ai e ka shpërndarë në llogarinë e tij në Instagram.

“Një bisedë e hapur me ambasadorin Christopher Hill për pozitën e serbëve në Kosovë dhe Metohi, situatën e ndërlikuar gjeopolitike dhe çështje të tjera me interes të përbashkët”, ka shkruar Vuçiq në Instagram.

Në postim, Vuçiq nuk ka treguar nëse ndër temat e takimit ka qenë edhe fotografia e Gjuriqit dhe Radoiçiqit.

“Radoiçiq – barrë e madhe për qeverinë”

Publiku duhet të marrë përgjigje në pyetjet nëse fotografia është autentike dhe kur dhe në çfarë rrethanash ka ndodhur takimi mes Gjuriqit dhe Radoiçiqit, sipas Predrag Petroviq nga Qendra joqeveritare e Beogradit për Siguri.

Deklaratat e Gjuriqit dhe Vuçiqit tregojnë se bëhet fjalë për “shtrembërim të mëtejshëm” të pushtetit në Beograd, ka thënë Petroviq në një intervistë për RSE.

“Po dërgohet mesazhi se nuk po heqin dorë nga njerëzit që i dhanë mbështetje të madhe regjimit të Aleksandër Vuçiqit dhe një numër i madh i tyre vijnë nga bota e krimit, siç është rasti me Radoiçiqin”, vlerëson Petroviq.

Ai shton se Radoiçiq paraqet një “barrë të madhe” për autoritetet në Beograd, veçanërisht pas sulmit të armatosur në Banjska.

“Serbia pritet të ndjekë penalisht Radoiçiqin. Për momentin nuk kemi informacione se Serbia po e bën këtë. Videot e fundit tregojnë të kundërtën – se Radoiçiq gëzon privilegje të mëdha të autoriteteve në Beograd”, thotë Petroviq.

Gjuriq kthehet në Serbi për një “funksion të rëndësishëm”

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq njoftoi kthimin e Marko Gjuriqit në Serbi në shkurt. Krahas një fotografie me ambasadorin serb në SHBA në llogarinë e tij në Instagram, Vuçiq ka shkruar se Gjuriq vjen në Serbi për “një nga funksionet shumë të rëndësishme në vendin tonë”.

Zyrtarisht, Gjuriq është ende ambasador i Serbisë në Uashington

Asnjë koment

Comments are closed.