16-07-2024

Studimi: Testi i ri i gjakut ‘mund të parashikojë’ rikthimin e kancerit të gjirit

Ai kap gjurmët e ADN-së së një tumori përpara një rikthimi të plotë dhe u zbulua se ishte 100% i saktë në parashikimin se cilët pacientë do të shihnin kancerin e tyre të rikthyer.

Shpresohet se testi mund të lejojë që trajtimi të fillojë më herët dhe të përmirësojë normat e mbijetesës.
Hulumtimi në Mbretërinë e Bashkuar është quajtur “tepër emocionues” nga ekspertët, por është ende në fazat e tij të hershme.

Kanceri i gjirit është forma më e zakonshme e sëmundjes në mbarë botën, me 2.26 milionë gra të diagnostikuara në vitin 2020 dhe 685,000 vdekje në të njëjtin vit, sipas Kancerit të Gjirit në Mbretërinë e Bashkuar.

Një ekip studiuesish nga Instituti i Kërkimit të Kancerit (ICR) në Londër kreu testin mbi 78 pacientë me lloje të ndryshme të kancerit të hershëm të gjirit.

“Biopsia e lëngshme” kërkoi 1800 mutacione në gjakun e pacientëve, të cilat lëshohen nga qelizat e kancerit.

Këto ADN tumorale qarkulluese u gjetën në 11 gra, të cilat të gjitha panë rikthimin e kancerit të tyre. Asnjë grua tjetër nuk e pa kancerin të kthehet.

Mesatarisht, testi i gjakut zbuloi kancerin 15 muaj përpara se të shfaqeshin simptomat ose sëmundja të shfaqej në skanime, sipas rezultateve të paraqitura në konferencën e Shoqatës Amerikane të Onkologjisë Klinike në Çikago të dielën.

Zbulimi më i hershëm ishte 41 muaj përpara se një skanim të konfirmonte diagnozën.

Studiuesi kryesor Dr Isaac Garcia-Murillas, nga ICR, tha: “Qelizat e kancerit të gjirit mund të mbeten në trup pas operacionit dhe trajtimeve të tjera, por mund të ketë kaq pak nga këto qeliza saqë ato nuk mund të zbulohen në skanimet pasuese”.

Ai shtoi se qelizat mund të shkaktojnë që pacientët të kthehen shumë vite pas trajtimit të tyre fillestar.
Dr Garcia-Murillas tha se studimi shtron bazat për monitorim më të mirë pas trajtimit dhe trajtim potencialisht që zgjat jetën.

Studiuesit testuan mostrat e gjakut në pikën e diagnozës, pastaj përsëri pas operacionit dhe kimioterapisë.

‘Tepër emocionuese’

Këto teste u përsëritën më pas çdo tre muaj për vitin e ardhshëm dhe çdo gjashtë muaj për pesë vitet e ardhshme.

Dr Simon Vincent, drejtor i kërkimit, mbështetjes dhe ndikimit në Breast Cancer Now – i cili pjesërisht financoi studimin – tha: “Zbulimi i hershëm është një nga armët tona më të mëdha kundër kancerit të gjirit dhe këto gjetje fillestare, të cilat sugjerojnë se testet e reja mund të jenë në gjendje të zbulimi i shenjave të përsëritjes së kancerit të gjirit gjatë një viti përpara se simptomat të shfaqen, janë tepër emocionuese.”

Megjithëse pranoi se hulumtimi ishte ende në fazat e hershme, ai tha se kapja e përsëritjes së kancerit të gjirit më herët do të thotë se trajtimi ka shumë më shumë gjasa të shkatërrojë kancerin dhe të ndalojë përhapjen e tij në pjesë të tjera të trupit dhe të bëhet i pashërueshëm.

Dr Vincent vazhdoi: “Me rreth 11,000 njerëz që vdesin çdo vit në Mbretërinë e Bashkuar nga kanceri sekondar i gjirit, zbulime si këto nevojiten urgjentisht në mënyrë që të mund të ndalojmë njerëzit të humbasin jetën e tyre nga kjo sëmundje shkatërruese”.

Është e paqartë se kur testi mund të bëhet gjerësisht i disponueshëm.

Lajmi pason një sërë zhvillimesh në kërkimin e kancerit gjatë javës së kaluar.

Ai vjen pasi testet e pështymës të kryera në shtëpi u zbuluan se ishin më të mira në identifikimin e burrave me rrezik më të lartë të kancerit të prostatës sesa testet standarde të gjakut.

Dhe të premten u njoftua se mijëra pacientë me kancer të NHS në Angli pritet të kenë akses në provat e një lloji të ri trajtimi duke përdorur vaksina të personalizuara për të luftuar sëmundjen e tyre.

Por të hënën një organizatë bamirëse kundër kancerit tha se numri i rasteve të kancerit të lëkurës me melanoma në Mbretërinë e Bashkuar pritej të arrinte nivele rekord.

Asnjë koment

Comments are closed.